Duży spadek

Serwer IBM x440 to intelowski mainframe.

Serwer IBM x440 to intelowski mainframe.

Duży spadek

IBM eServer x440

IBM wprowadził na polski rynek serię serwerów xSeries 440. Ich modułowa konstrukcja umożliwia instalację do 8 procesorów w obudowie 4U. Serwery można łączyć w konfiguracje 16-procesorowe z 64 GB RAM.

Na własnych częściach

Nowe serwery, zawierające wiele funkcji znanych ze świata mainframe, mają konkurować nie tylko z komputerami unixowymi, ale również z wysoko wydajnymi ES7000 firmy Unisys. Jak zapewnia IBM, x440 z 16 procesorami i 16 GB RAM kosztuje ok. 100 tys. USD - czyli prawie 80% mniej niż porównywalna konfiguracja Unisysa.

Na potrzeby produkcji x440 IBM kupuje od Intela tylko procesory Xeon. Pozostałe elementy - chipsety, płyty główne - zaprojektował IBM. Najważniejszym z nich jest XA-32 - chipset, zbudowany w technologii IBM Enterprise X Architecture, znanej wcześ- niej pod nazwą Summit. Układ ten umożliwia budowę serwerów, składających się z maksymalnie czterech procesorów, i łączenie takich maszyn w konfiguracje 8-, 12- i 16- procesorowe.

Nowy x440 w obu- dowie o wysokości 4U integruje dwie płyty główne, na których można zainstalować łącznie 8 procesorów. Ponadto jest wyposażony w specjalny port, umożliwiający dołączenie kolejnego x440 i stworzenie w ten sposób konfiguracji 16-procesorowej, działającej jak jeden komputer. Na lipiec br. IBM zapowiada wprowadzenie do sprzedaży modelu 16-procesorowego, składającego się z dwóch niezależnych obudów x440.

Serwer może być wyposażony w procesory Xeon MP, taktowane zegarami z częstotliwością 1,4 i 1,6 GHz i maksymalnie 32 GB RAM. IBM zapewnia, że wkrótce po premierze procesora McKinley - kolejnego 64-bitowego procesora z serii IA-64 - udostępni zmodyfikowaną wersję chipsetu.

Serwer standardowo ma tylko 6 gniazd PCI-X (dwa 64-bitowe z magistralą 133 MHz, dwa 64-bitowe - 100 MHz i dwa 64-bitowe - 66 MHz), ale jest wyposażony w dwa porty umożliwiające dołączenie zewnętrznych szafek I/O - RXE-100 (mogą być one oddalone od serwera nawet o 8 m). Każda szafka oferuje dodatkowo 12 gniazd PCI-X, co umożliwia elastyczne skalowanie I/O. Serwer zawiera zintegrowany kontroler Ultra160 SCSI i umożliwia obsługę do 146,8 GB wewnętrznej powierzchni dyskowej.

Nowością w maszynach intelowskich jest zastosowanie pamięci podręcznej czwartego poziomu, co według IBM umożliwia zwiększenie wydajności przetwarzania o ok. 20%. Serwer x440 zawiera standardowo 32 MB ta-kiej pamięci. Można ją dwukrotnie rozszerzyć.

Wśród zaawansowanych rozwiązań zastosowanych w serwerach x440, a wykorzystywanych dotąd głównie w komputerach mainframe, można też wymienić technologię Chipkill (system zabezpieczający przed utratą danych w razie awarii pojedynczych układów pamięci), PFA (Predictive Failure Analysis), Memory Protection i system automatycznej diagnostyki eLiza.

Podział sprzętowy i programowy

Serwery x440 umożliwiają partycjonowanie systemu. Można je uruchamiać jako: pojedynczy komputer 16-procesorowy, cztery oddzielne serwery 4-procesorowe lub jako serwery wirtualne przy wykorzystaniu oprogramowania VMware ESX Server. W ramach jednej 4-procesorowej partycji sprzętowej może być uruchomionych do 64 partycji wirtualnych, z których każda może pracować pod kontrolą innego systemu operacyjnego: Windows 2000, Windows NT 4.0, Linux i FreeBSD.

Dwuprocesorowy x440 z Xeon MP 1,4 GHz kosztuje 77 tys. zł a z Xeon MP 1,6 GHz - 122 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200