Duży rynek małych serwerów

Najwięksi producenci sprzętu na czele z Hewlett-Packardem i Sun Microsystems toczą zaciekłą walkę o rynek najmniejszych unixowych serwerów klasy low-end.

Najwięksi producenci sprzętu na czele z Hewlett-Packardem i Sun Microsystems toczą zaciekłą walkę o rynek najmniejszych unixowych serwerów klasy low-end.

Duży rynek małych serwerów

Najmniejsze serwery unixowe

Małe unixowe są wykorzystywane przede wszystkim jako platforma, na której instaluje się oprogramowanie typu firewall, serwery WWW, cache, poczty elektronicz- nej. Tradycyjnie stosuje się je również jako serwery plików i wydruku. Do takich zastosowań wystarcza zwykle mocny procesor, 1 GB RAM oraz kilkadziesiąt gigabajtów pamięci dyskowej. Serwery te rzadko wymagają rozbudowy. Ich użytkownicy nie oczekują zastosowania najnowszych i przez to drogich technologii. Producenci konkurują głównie ceną - niskie marże są kompensowane przez spory wolumen sprzedaży.

Chili na dodatek

Najbardziej aktywnym graczem na rynku małych serwerów unixowych jest Sun Microsystems. Na początku czerwca br. podczas targów Supercomm w Atlancie firma wprowadziła na rynek dwa jednoprocesorowe serwery Netra 120 i SunFire V120. Pierwszy jest następcą komputera Netra T1 DC 200, drugi - Netra T1 AC200. Serwery są wyposażone w procesor Ultra SPARC IIi o częstotliwości 550 lub 650 MHz i maksymalnie 4 GB pamięci operacyjnej. Mogą obsłużyć dwa dyski o pojemności 18 GB (IDE) lub 36 GB (SCSI). Netra 120 i SunFire V120 są dostarczane w obudowie stelażowej (do montowania w szafie przemysłowej) o wysokości 1U. Działają pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris.

Podstawowa różnica między tymi komputerami dotyczy certyfikacji NEBS. W odróżnieniu od modelu SunFire V120 serwer Netra 120 ma certyfikat NEBS (Network Equipment Building Standard) trzeciego poziomu. Oznacza to, że spełnia on wymagania stawiane przez operatorów telekomunikacyjnych w obszarach o krytycznym znaczeniu dla działalności firmy. NEBS określa m.in. odporność sprzętu na duże zmiany temperatury, trzęsienia ziemi, zapylenie środowiska, w którym jest eksploatowany itp.

Sun rywalizuje nie tylko z producentami serwerów unixowych, ale musi czuwać, by oferta firmy była konkurencyjna wobec sprzętu opartego na architekturze Intela. Ma w tym pomóc dołączanie do sprzętu bezpłatnie komercyjnych wersji oprogramowania. Wraz z komputerami firma dostarcza m.in. Sun ONE Web Server (poprzednio oferowany jako iPlanet Web Server) oraz oprogramowanie Sun ONE Active Server Pages (poprzednio ChiliSoft!).

W najnowszych modelach SunFire i Netra znajduje się System Configuration Card (SCC) - wyjmowana karta, na której są przechowywane informacje o charakterystyce serwera. W razie awarii lub konieczności wyłączenia administrator może przełożyć kartę do serwera zapasowego i przywrócić takie dane, jak klucze licencyjne dla oprogramowania oraz informacje zapisane w pamięci.

Nowe modele są również wyposażone w mechanizm Crypto Accelerator 1000 Board do przyspieszania realizacji transakcji SSL. Przedstawiciele Suna twierdzą, że urządzenie wraz z dołączanym serwerem WWW może obsłużyć do 4300 transakcji SSL (Secure Socket Layer) na sekundę. Na komputerach tej firmy jest instalo-wane oprogramowanie Lights Out Management (LOM), które umożliwia zdalne zarządzanie i równoczes-ne konfigurowanie wielu serwerów tego samego typu.

Na targach Supercomm zaprezentowano też serwer Netra 20, wyposażony w procesory UltraSPARC III 900 MHz. Jest on dostarczany w obudowie 4U. Podobnie jak Netra 120, ma certyfikat NEBS poziomu trze-ciego. Ponadto Sun oferuje trzy inne małe serwery: SunFire V100 wprowadzony na rynek w marcu br. i oferowany w podstawowej konfiguracji w cenie poniżej 1 tys. USD oraz większe: SunFire 280R i Sun- Fire 250.

Połączona oferta

Po połączeniu HP z Compaqiem oferta nowej firmy w zakresie małych unixowych serwerów znacznie się poszerzyła. Obecnie firma oferuje siedem komputerów tego typu.

W maju br. zaprezentowano opracowany jeszcze przez Compaq Computer AlphaServer DS20L, skiero- wany przede wszystkim na rynek operatorów telekomunikacyjnych i instytucji naukowych. HP AlphaServer DS20L jest standardowo wypo-sażony w dwa 64-bitowe procesory Alpha 833 MHz. Obsługuje do 2 GB RAM. Jest oferowany w obudowie stelażowej o wysokości 1U. System może obsłużyć dysk IDE o maksymalnej pojemności 40 GB lub SCSI 72,8 GB. Opcjonalnie jest dostępny napęd CD-ROM.


TOP 200