Duży kupuje mniejszego

Pod koniec roku mamy prawdziwy wysyp informacji o planowanych przejęciach na rynku dostawców rozwiązań bezpieczeństwa i systemów zarządzania infrastrukturą. Kolejny raz na zakupy wybiera się EMC. Koncern ogłosił właśnie plany przejęcia VMware za 635 mln USD. Równocześnie amerykański Check Point zdecydował kupić znaną firmę Zone Labs. Na "dokładkę" BMC szykuje się do przejęcia linii produktów Magic od Network Associates, Progress Software kupi spółkę DataDirect Technologies, a Guardent dołączy do VeriSign.

Dla EMC to już trzecia transakcja w tym roku budująca portfolio software’owych produktów firmy. EMC, mająca w ofercie już ponad 40 aplikacji, od dawna zapowiadała chęć jej sukcesywnego poszerzania o oprogramowanie współpracujące z „obcymi” platformami sprzętowymi. W lipcu koncern zawarł porozumienie w sprawie przejęcia za 1,3 mld USD Legato Systems. Chwilę później firma zdecydowała się na zakup oferującej oprogramowanie do zarządzania treścią spółki Documentum. Wartość jeszcze nie zamkniętej transakcji wyniesie 1,7 mld USD. Natomiast dzięki przejęciu VMware, EMC, będzie mogła zaoferować klientom rozwiązania do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów sprzętowych. VMware jest producentem popularnych narzędzi do partycjonowania serwerów, umożliwiających równoległe uruchamianie wielu aplikacji i wirtualnych systemów operacyjnych na platformach x86.

Sfinalizowanie umowy między firmami spodziewane jest w I kw. 2004 r. Kilka miesięcy później na rynku mają pojawić się wspólne produkty. Joe Tucci, szef EMC, zapowiedział, że pierwszym będzie pakiet składający się z narzędzi do replikacji danych EMC SRDF oraz oprogramowania VMware Vmotion. Opracowana przez VMware technologia umożliwia dynamiczne przenoszenie wirtualnych serwerów pomiędzy różnymi sprzętowymi platformami działającymi w korporacyjnej sieci, bez przerywania ich pracy systemu.

Zobacz również:

Nie wiadomo jeszcze jak transakcja z EMC wpłynie na kształt współpracy VMware z partnerami. Należą do nich m.in. HP i IBM, konkurenci EMC w segmencie pamięci masowych.

Check Point w stronę desktopów

Na poszerzenie oferty poprzez kolejną akwizycję zdecydował się również Check Point. Firma kojarzona głównie z korporacyjnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa wyda blisko 210 mln USD na zakup Zone Labs – producenta bardzo popularnego również w Polsce oprogramowania firewall dla stacji roboczych Zone Alarm Pro. Transakcja wartości 209 mln USD pozwoli producentowi uzupełnić ofertę o rozwiązania firewall i VPN dla niższych segmentów rynku. Check Point, w przeciwieństwie np. do Symenteca, nie oferował dotychczas narzędzi dla użytkowników indywidualnych. Dzięki transakcji firma zyska zatem przyczółek na rynku konsumenckim oraz przejmie prawa do oferowanego przez Zone Labs oprogramowania linii Integrity, przeznaczonego dla średniej wielkości przedsiębiorstw.

Obie firmy są od dłuższego partnerami. Systemy Zone Labs są zgodne z promowaną przez Check Point architekturą OPSEC (Open Platform for Security).

Magiczne narzędzia dla BMC

Dysponujący bardzo obszerną ofertą Network Associates, za 47 mln USD pozbędzie się oprogramowania linii Magic automatyzującego pracę działów help desk. Network Associates zakupiła je w 1998 r. wchłaniając spółkę Magic Solutions. Prawa do narzędzi wykorzystywanych przez ok. 4 tys. firm przejmie BMC. „Koncentrujemy się na bezpieczeństwie. Rynek rozwiązań klasy help desk nie jest dla nas strategicznym obszarem działania. Sprzedaż produktów Magic to zaledwie 10% łącznych przychodów firmy” - tłumaczy decyzję Sandra Bergeron, wiceprezes Network Associates.

BMC ma już w ofercie korporacyjne rozwiązania wspomagające zarządzanie usługami IT przejęte z kolei od Remedy. Produkty Magic (Magic Service Desk i Magic Help DeskIQ) mają zwiększyć dotarcie BMC do małych i średnich przedsiębiorstw. BMC skupia się teraz głównie na rozwoju systemów do monitorowania i zarządzania infrastrukturą. Niedawno firma sprzedała EMC prawa do oprogramowania Patrol Storage Manager. Zakup Magic’a to czwarta z kolei akwizycja BMC w ciągu kilkunastu miesięcy po Remedy, IT Masters (systemy zarządzania i wizualizacji infrastruktury) oraz DGI (narzędzia monitorujące dla baz DB2).

VeriSign: więcej usług

Dzisiaj (17 grudnia) VeriSign poinformował o planowanym przejęciu amerykańskiej spółki Guardnet. Wartość transakcji szacowana jest na ok. 140 mln USD. Działająca na amerykańskim rynku firma świadczy outsourcingowe usługi bezpieczeństwa. VeriSign, w wyniku przejęcie Guardnet, stanie się głównym graczem w segmencie MSS (Managed Security Services). Głównym konkurentem Guardnetu jest Symantec.

Progresywne konektory

Grupę sukcesywnie rozbudowuje także Progress Software. Amerykański producent za 88 mln USD kupi DataDirect Technologies – dostawcę oprogramowania middleware zapewniającego dostęp do relacyjnych baz danych z poziomu różnego rodzaju aplikacji. DataDirect ma w swojej ofercie m.in. konektory ODBC czy JDBC dla platform Oracle, DB2, SQL Server i Sybase. W listopadzie 2002 Progress Software przejęła specjalizującą się w technologii XML spółkę eXcelon.


TOP 200