Dużo pracy dla specjalistów i menedżerów

Jak wynika z badania Antal Global Snapshot, ponad połowa pracodawców w Polsce zamierza jeszcze w tym roku zatrudnić specjalistów i menedżerów.

Aż 53% pracodawców w Polsce w IV kw. br. planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów, najaktywniejsze branże to IT (61%), inżynieria (60%) i telekomunikacja (58%). Tylko 13% ankietowanych pracodawców zamierza zwolnić osoby z tych stanowisk.

Wyniki wskazują na poprawę sytuacji na rynku pracy. W tej chwili 54% ankietowanych pracodawców deklaruje, że prowadzi projekty rekrutacyjne, zaś 13% zwalnia specjalistów i menedżerów. "Badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że pozytywny trend związany ze wzmożonym zatrudnianiem specjalistów i menedżerów utrzymuje się już od kilku kwartałów. Dodatkowo, systematycznie zwiększająca się przewaga pracodawców zgłaszających chęć rekrutowania pracowników z tej grupy nad tymi, którzy pracowników będą zwalniać pozwala coraz głośniej i odważniej mówić o rynku kandydata" - mówi Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.

Zobacz również:

  • Nowy członek zarządu Microsoft
  • Zainteresowania czy moda – jak planować karierę w IT?
  • Pokolenie Z nie będzie w stanie wypełnić luki w umiejętnościach cyfrowych

W Europie Zachodniej najwięcej ofert pracy będą mieli w najbliższym czasie specjaliści i menedżerowie z Belgii i Luksemburga (63% pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia), Austrii i Wielkiej Brytanii (61%) oraz Szwajcarii (60%). Pracodawcy z innych krajów mają skromniejsze plany: w Niemczech tylko 32% zwiększy zatrudnienie na najwyższych szczeblach, w Hiszpanii - 37% i Portugalii - 42%.

W Europie Środkowo-Wschodniej pracodawcy najaktywniej będą poszukiwali specjalistów w na Słowacji i w Rosji (po 76%), w Słowenii (69%) i w Czechach (68%), skromniejsze plany mają Węgrzy (27%).

Zatrudnienie rośnie wyraźnie także w Azji. W Tajlandii aż 86% firm w najbliższym czasie zamierza zatrudnić menedżerów i specjalistów, w Chinach - 81%, na Filipinach - 80%, w Singapurze - 79% i w Pakistanie - 62%.

Także firmy w Afryce i na Bliskim Wschodzie zamierzają zwiększyć zatrudnienie - w Katarze taki zamiar deklaruje aż 80% pracodawców, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - 53% i w Arabii Saudyjskiej 49%. W Afryce firmy będą poszukiwały menedżerów przede wszystkim w Egipcie - 74%, w Nigerii - 66% i RPA - 63%.

W Ameryce Północnej i Południowej największe potrzeby rekrutacji specjalistów i menedżerów zgłaszają pracodawcy z Kanady (76%) oraz Brazylii (70%), zaś najmniejszą z Argentyny (46%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200