Dużo pakietów, dużo pieniędzy

Cisco i Nortel Networks wydały po kilka miliardów dolarów na przejęcie firm produkujących rozwiązania do budowy ośrodków internetowych nowej generacji.

Cisco i Nortel Networks wydały po kilka miliardów dolarów na przejęcie firm produkujących rozwiązania do budowy ośrodków internetowych nowej generacji.

Alteon WebSystems i ArrowPoint Communications to firmy bezpośrednio konkurujące ze sobą. Obie dostarczają rozwiązania określane mianem przełączników czwartej do siódmej warstwy, przełączników WWW (Web Switching) lub przełączników "świadomych przesyłanych treści" (content- aware switches). Od tradycyjnych przełączników sieciowych różni je możliwość szybkiego wyboru docelowego portu komunikacyjnego, do którego powinny zostać przesłane pakiety na podstawie zawartych w nich danych. Działają więc w sposób zbliżony do routerów z tym, że poddają pakiety bardziej dogłębnej analizie potrafiąc np. rozpoznać adres internetowy, z którym próbuje połączyć się użytkownik, i inteligentnie dystrybuując zapytanie do wielu serwerów WWW (load balancing).

Obie firmy mają cechę wspólną - zostały przejęte przez gigantów rynku sieciowego. ArrowPoint Communications w transakcji wartej około 5,7 mld USD stał się własnością Cisco Systems, a Alteon WebSystems został kupiony za 7,2 mld USD przez Nortel Networks.

Siła technologii

Rozwiązania Alteon WebSystems, ArrowPoint Communications oraz ich konkurentów Foundry Networks i F5 Networks umożliwiają budowanie wysoko wydajnych centrów internetowych, optymalizując udostępnianie wielu serwerów WWW: wszystkie serwery są równomiernie obciążone, a klient łączący się z serwerem WWW bez względu na rodzaj zapytania zawsze otrzymuje szybką odpowiedź.

W technologii Web Switching krytyczne jest nie tylko szybkie analizowanie przesyłanych pakietów i ich dystrybucja do serwerów, ale także utrzymanie liniowego skalowania wraz ze wzrostem ruchu (co jest oczywiste), jak też liczby serwerów, między którymi dystrybuowane są zapytania (co nastręcza znacznie większych trudności).

Co więcej, przełącznik dokonujący dystrybucji zapytań musi być dostosowany do pracy z serwerem WWW użytkownika w trybie sesyjnym, a to jest szczególnie istotne w przypadku, gdy usługi te wdraża się w internetowym środowisku transakcyjnym. Często konstrukcja tworzonych i wykorzystywanych aplikacji internetowych wymaga, by transakcja została przeprowadzona na jednym serwerze WWW (na tym, na którym transakcja została zainicjowana, musi być również skończona, ponieważ sąsiedni serwer nie ma danych niezbędnych do kontynuowania transakcji bądź jej poprawnego zakończenia). Przełącznik musi odpowiednio zarządzać ruchem, zapewniając też trwałość sesji komunikacyjnych użytkowników.

Aby właściwie kierować wszelkie zapytania i równomiernie obciążać serwery internetowe, przełącznik musi także dysponować informacją na temat "kondycji" poszczególnych serwerów. Jej właściwe rozpoznanie ma również krytyczne znaczenie w odniesieniu do czasu odpowiedzi na zapytania użytkowników. Moduł przełącznika, decydujący o przekierowaniu użytkownika do określonego serwera, musi działać na tyle szybko, by nie powodować dodatkowych opóźnień.

Funkcje zaawansowane

Rozwiązania Alteon WebSystems nie obsługują wyłącznie farm serwerów WWW. Przeznaczone są do obsługi serwerów, oferujących różne usługi sieciowe, w których krytyczne jest dostarczenie usługi w jak najkrótszym czasie. Dlatego przełączniki Alteona umożliwiają również realizację komunikacji tym aplikacjom, które wymagają dynamicznego otwierania portów i sesji komunikacyjnych, np. ICQ czy Voice over IP.

Pozwalają również przekierowywać komunikację w zależności od adresu URL, jaki podaje użytkownik przeglądarki. Dzięki temu staje się możliwe posiadanie wielu serwerów zoptymalizowanych do udostępnienia różnego rodzaju informacji (plików HTML, plików graficznych, dużych plików multimedialnych itp.) i widocznych dla użytkownika pod jednym adresem WWW (dla różnych ścieżek dostępu w ramach tego serwera przełącznik kieruje ruch do różnych fizycznych serwerów bez wiedzy użytkownika). Przełączniki mogą również automatycznie kierować zapytanie użytkownika do określonych informacji umieszczonych na serwerach buforujących, zamiast na właściwe serwery WWW, oraz obsługiwać sesje SSL zastępując serwery WWW.

Rynek

Rozwiązaniami konkurencyjnymi wobec przełączników WWW są tradycyjne serwery buforujące oraz oprogramowanie do równoważenia obciążenia pomiędzy wieloma serwerami. Ich podstawową wadą jest jednak to, że umożliwiają skalowanie wydajności ośrodków internetowych w niewielkim zakresie. Wraz ze wzrostem ruchu i liczby serwerów WWW bardzo wzrasta złożoność zarządzania infrastrukturą. Poza tym programowe rozwiązania równoważenia obciążenia, ze względu na pracę na określonej platformie sprzętowej i systemowej, nie oferują tak elastycznego skalowania.

Dlatego duże ośrodki internetowe utrzymujące wiele serwerów, np. portale bądź popularne serwisy firmowe, realizują komunikację w oparciu o inteligentne przełączniki WWW. Z rozwiązań Alteon WebSystems korzystają m.in. Yahoo!, Excite@Home i Lycos.

Przejęcie ArrowPoint Communications przez Cisco i Alteon WebSystems przez Nortela zmobilizuje prawdopodobnie innych potentatów sieciowych, takich jak Alcatel i Lucent Technologies do nawiązania aliansów z innymi producentami, m.in. Foundry Networks i F5 Networks. Z przejęcia Alteona najbardziej niezadowolony może być Lucent, który w maju br. podpisał z tą firmą umowę OEM dotyczącą dystrybucji przełączników WWW.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200