Dużo jeszcze przed nami

Standardy i ład prawny w zamierzeniach informatycznych

Podstawą zamierzeń informatycznych w całym kraju jest zaprojektowanie takiego porządku prawnego, który powinien określić ogólne ramy korzystania z ogromnych możliwości, jakie niosą ze sobą techniki informatyczne. Obecnie prowadzone prace pozwolą na legislacyjne wsparcie rozwoju krajowej informatyki. Opracowywane są akty wykonawcze i metody ich realizacji do Ustawy o Ochronie Praw Autorskich, zakończyła się procedura zatwierdzająca wejście w życie Ustawy o Zamówieniach Publicznych (od 1.01.1995 r.), przewidywana jest rychła nowelizacja Ustawy o Łączności, a także Ustawy o Statystyce i Ochronie Tajemnicy Państwowej, opracowywany jest projekt Ustawy o Ochronie Danych Osobistych.

Działające obecnie systemy organizacyjne zatwierdzające lub aprobujące produkty informatyczne na rynku służb publicznych, to cały szereg homologacji czy wręcz zaleceń - są to zwykle dość dawno wydane przepisy wykonawcze często towarzyszące raczej niskiej rangi uchwałom (przykładem jest ewidencja Pesel, oparta na rozporządzeniu MSW do nie obowiązującej już uchwały rządu z 1975 r.) lub noszące wyłącznie charakter zaleceń (Umowy generalne BIURM) - nie poparte dotąd nowymi, ogólnymi rozstrzygnięciami prawnymi.

Podkreślenie tych braków jest szczególnie istotne ze względu na żywiołowy rozwój informatyzacji kraju - np. powstawanie nowych ewidencji czy próby reformowania ewidencji już istniejących (jak np. reforma ewidencji Pesel). Na przykład ze względu brak ustawy o Ochronie Danych Osobistych posunięcia te mogą mieć nadal jedynie charakter doraźny i tymczasowy.

O tych i wielu innych sprawach będziemy pisali w Raporcie Specjalnym CW poświęconym komputeryzacji służb publicznych. Zaprezentujemy w nim wiele produktów przeznaczonych na ten rynek, wiele nowych implementacji krajowych przedsięwzięć komputerowych oraz niedostatek rozstrzygnięć prawnych i formalnych. Już wkrótce (przy okazji gdańskich targów InfoMan) zaprosimy naszych Czytelników do przestudiowania naszego raportu.


TOP 200