Dużo IT w polskich firmach

W niemal każdej polskiej firmie wykorzystuje się komputery i wszechobecny Internet. Jednocześnie przedsiębiorstwa zachowują wysoki stopień świadomości istniejących zagrożeń sieciowych i konieczności wdrażania odpowiedniej polityki w zakresie bezpieczeństwa - tak Główny Urząd Statystyczny, ocenia stan wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w 2005 r.

Pilotażowe badania zostały przeprowadzone przez GUS na reprezentatywnej próbie 14 tys. przedsiębiorstw, w których liczba pracowników wynosiła 10 i więcej osób, a prowadzona działalność gospodarcza zaklasyfikowana była wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Uzyskane w 2005 roku rezultaty zestawiono z danymi zebranymi w roku ubiegłym.

Raport uwidacznia pozytywne zmiany, zachodzące w świadomości polskich przedsiębiorców, a dotyczące istoty i konieczności korzystania z rozwiązań informatycznych. Odsetek firm, dysponujących i wykorzystujących komputery wyniósł w 2005 roku 93 proc. (1 p.proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). 87 proc. przedsiębiorstw posiada zaś dostęp do Internetu (wzrost o 2 p.proc.). Prym wśród najbardziej skomputeryzowanych gałęzi gospodarki wiodą: informatyka oraz pośrednictwo finansowe. Stosunkowo najsłabiej wypada budownictwo i przetwórstwo przemysłowe (po 85 proc.).

Zobacz również:

  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
Dużo IT w polskich firmach

ICT w przedsiębiorstwach (2004-2005)

Bieżący rok to także wzrost liczby przedsiębiorstw, dysponujących szerokopasmowym dostępem do Internetu (zmiana na korzyść o 15 p.proc. w ciągu roku). Odsetek firm posiadających łącza powyżej 128 kb/s wyniósł 43 proc. Tyle samo przedsiębiorstw używa jeszcze modemów analogowych (choć tutaj zanotowano spadek o 9 p.proc.). Tradycyjnie, nowsze rozwiązania spotykane są głównie w branży informatycznej, działalności radiowej, filmowej czy telewizyjnej. Z modemów korzysta się przede wszystkim w segmentach często niewymagających dużych przepustowości (budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, handel i naprawy).

Dwanaście miesięcy mijającego roku nie przyniosło zmian liczbowych w zakresie przedsiębiorstw, w których pojawiają się problemy związane z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci lub danych. Wskaźnik taki utrzymał się na poziomie 23 proc. Najbardziej powszechnym problemem informatycznym, z którym borykały się firmy było zawirusowanie komputerów. Zdecydowanie mniejsze znaczenie miały takie incydenty, jak dostęp nieupoważnionej osoby do danych czy stosowanie gróźb, związanych z przejęciem konkretnych systemów.

Wszystkie badane, duże przedsiębiorstwa wykazały się znajomością i praktycznym wykorzystywaniem rozwiązań zabezpieczających zasoby informatyczne. W przypadku mniejszych firm odsetek ten był nieco mniejszy (95 proc. średnich i 75 proc. małych przedsiębiorstw). Najpopularniejszymi rodzajami zabezpieczeń w 2005 roku były: programy antywirusowe, zapory ogniowe, serwery backupowe, podpis elektroniczny oraz systemy uwierzytelniające tożsamość.

Wzrost o kilka punktów procentowych zanotowano w tym roku w zakresie wykorzystywania komputera (38 proc. pracujących używa go przynajmniej raz w tygodniu) i Internetu (27 proc.) w swojej codziennej pracy zawodowej. Tutaj również największa liczba posługujących się nowoczesnymi technologiami przypadła na pracowników z sektorów finansowego i informatycznego (choć w tym drugim dwukrotnie częściej korzystano z Internetu).

Jak zauważają analitycy GUSu systematycznie (na przestrzeni kilku ostatnich lat) rośnie liczba przedsiębiorców dokonujących zakupów przez Internet. Wzrasta także, choć bardzo powoli, odsetek firm, które dokonują sprzedaży w sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200