Duże ambicje

Cisco Systems wprowadza do oferty dwa przełączniki oraz nowe oprogramowanie zarządzające z graficznym interfejsem.

Cisco Systems wprowadza do oferty dwa przełączniki oraz nowe oprogramowanie zarządzające z graficznym interfejsem.

Cisco Systems wprowadza na rynek produkty przeznaczone dla małych i średnich firm. Jako ukłon w kierunku odbiorców z tego segmentu, wraz z nowymi modelami przełączników, modularnym Catalyst 4503 i zintegrowanym Catalyst 4948, Cisco postanowiło zaoferować narzędzia do zarządzania. Pakiet o nazwie Cisco Network Assistant (CNA) ma umożliwiać zarządzanie dowolnym sprzętem Cisco przeznaczonym dla rynku SMB: przełącznikami, routerami, zaporami, stacjami bazowymi WLAN itd.

Nowe przełączniki Cisco to odświeżone wersje systemów przeznaczonych dla dużych korporacji.

Catalyst 4503 wywodzi się z przełącznika 4500, który w dużych firmach spełnia rolę przełącznika brzegowego. Urządzenie zostało jednak skonstruowane tak, aby mogło pełnić rolę przełącznika szkieletowego w małej lub średniej sieci LAN.

Jego sercem jest karta przełączającą Supervisor II-Plus TS o przepustowości 32 Gb/s w jedną stronę.

Będzie ona dostępna w październiku. Zlokalizowano na niej 12 miedzianych portów Gigabit Ethernet, poprzez które można dostarczać zasilanie do zewnętrznych urządzeń (PoE) oraz 8 portów światłowodowych mogących działać z prędkością gigabitową. Supervisor II-Plus TS to wydatek ok. 6 tys. USD. Oprócz niego w urządzeniach można zamontować karty liniowe z 24 miedzianymi portami Fast Ethernet z zasilaniem PoE (3,5 tys. USD) lub bez (2,5 tys. USD) i alternatywnie - sześcioportowe karty z miedzianymi (z PoE) lub światłowodowymi portami gigabitowymi (3,5 tys. USD).

Rama (chasis) oraz pojedynczy zasilacz Catalyst 4503 kosztują po ok. 1 tys. USD (można zamontować więcej niż jeden).

Model 4948 również ma swoje korzenie w Catalyst 4500, został jednak przygotowany do innych zastosowań, a mianowicie jako platforma sieciowa dla segmentów serwerowych sieci.

Jego 48 miedzianych portów Gigabit Ethernet działających z pełną prędkością można połączyć ze szkieletem sieci za pośrednictwem 4 portów światłowodowych. Cena urządzenia to 13,5 tys. USD.

Nowe narzędzia CNA mają ułatwić absorpcję bardziej zaawansowanych technologii Cisco w firmach, w których nie ma rozbudowanych działów IT. Nacisk położono więc na wygląd interfejsu i wygodę pracy. Za pomocą CNA pracownik, po wstępnym przeszkoleniu, ma być w stanie wykonywać typowe operacje administracyjne, np. wydzielić podsieć wirtualną VLAN czy skonfigurować system centralki telefonicznej.

Oprogramowanie Cisco Network Assistant nie wspiera jeszcze routerów z serii 831x (pisaliśmy o nich w CW 34/2004), ale przedstawiciele Cisco deklarują, że stanie się to tak szybko, jak to możliwe. Routery te są bowiem adresowane do tego samego segmentu rynku, co ogłoszone właśnie przełączniki.

Oczywiście, oboma nowymi przełącznikami można zarządzać także z linii poleceń oraz za pomocą oprogramowania CiscoWorks.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200