Duża baza w pamięci

Istnieją także rozwiązania pośrednie polegające na stosowaniu emulatora dysku (dysk wirtualny) w pamięci RAM. Koszty dysku wirtualnego w pamięci RAM i pamięci do technologii LIMD są takie same. Czas dostępu do takiego dysku jest o rzędy wielkości mniejszy niż do dysku z nośnikiem magnetycznym, ale w przypadku LIMD nie ma potrzeby stosowania emulatora dyskowego.

Zarówno Oracle, jak inni dostawcy systemów baz danych, oferują systemy przystosowane do pracy z komputerami SMP, MPP i konfiguracjami typu grono.

Dostawcy technologii LIMD

Obecnie jedynie dwóch dostawców sprzętu korzysta z procesorów 64-bitowych: Digital i Silicon Graphics. Inni producenci (Apple/IBM/Motorola, SUN i HP) mają takie produkty w najbliższych planach.

Wszyscy główni producenci systemów zarządzania bazami danych - IBM, Oracle, Informix, CA, Sybase, Software AG - deklarują przejście na technologię 64-bitową obsługi baz danych. Jednakże jedynie Oracle ma obecnie produkt handlowy.

Kompletna oferta technologii LIMD to serwery Digital Alpha 8200 i 8400, na których operuje system baz danych Oracle 7.1 lub Rdb.

Dla kogo LIMD?

Efektywne wykorzystanie technologii LIMD wymaga precyzyjnego określenia celów w przedsiębiorstwie. Jeżeli firma ma bardzo duże bazy danych (rzędu tysięcy GB), to nie jest możliwe ani celowe zapamiętanie ich w pamięci RAM. Natomiast administrator bazy może określić, że w pamięci będą przechowywane te tabele, które używane są najczęściej, działać w niej będzie aplikacja analizy danych, operująca na zbiorczej bazie danych (data warehouse) stworzona dla potrzeb wsparcia procesu podejmowania decyzji, wykonywać się będą złożone zapytania analityczne itp.

Jeżeli całkowity rozmiar bazy nie przekracza rozmiarów pamięci, to oczywiście korzyści są największe.

Jakie koszty?

Obecny koszt 1 GB pamięci RAM wynosi ok. 100 tys. USD, ale przewiduje się, że szybko spadnie w przypadku wprowadzenia do masowej produkcji kostek pamięci 64 Mb.

Serwery Digital 8200 i 8400

Wprowadzone na rynek w dniu 11 kwietnia 1995 roku serwery Digital 8200 mogą mieć do 6 procesorów Alpha, do 8 GB pamięci głównej RAM i do 8,5 tys. GB pamięci dyskowej. Model 8400 może mieć do 12 procesorów i do 14 GB pamięci RAM.

Systemy mogą pracować pod kontrolą systemów operacyjnych Digital Unix (dawniej OSF/1 Unix) lub OpenVMS. System Windows NT będzie nie będzie realizowany do czasu poprawienia przez Microsoft jego skalowalności na więcej niż 4 procesory.

Oracle 7.1 i Rdb

Oracle jest pierwszym producentem systemów zarządzania bazami danych dostarczającym swe produkty w wersji 64-bitowej. Obecnie dostępne są takie wersje zarówno serwera baz danych Oracle 7.1, jak i nabytego od Digitala systemu Rdb.


TOP 200