Durka i Kowalski szukają inwestycji

Roman Durka były szef Fujitsu Technology Solutions w Polsce i Jarosław Kowalski kierujący Novell Polska, będą wspierać fundusz Runicom w poszukiwaniu inwestycji na polskim rynku IT.

Jarosław Kowalski ma bardzo dobry przegląd sytuacji wśród polskich startupów, wspomagając m.in. organizację spotkań z cyklu Aula Polska dla młodych przedsiębiorców z branży internetowej i technologicznej oraz społeczność linuksową.

Runicom to notowany na NewConnect fundusz private equity, skupiający się na inwestycjach w sektorze IT i nowych technologii. Pod koniec marca 2012 r. spółka ogłosiła, że do jej rady nadzorczej dołączyli Roman Durka i Jarosław Kowalski. Ich zadaniem będzie wsparcie funduszu w wyszukiwaniu inwestycji na polskim rynku, właśnie wśród spółek z branży informatycznej i technologicznej. Jest to element nowej strategii funduszu. W portfelu inwestycyjnym Runicom znajdują się już m.in. giełdowa spółka informatyczna B3System, notowane na NewConnect M4B i Vidis oraz spółki zaliczane do najszybciej rozwijających się w Europie według rankingu Deloitte Technology Fast 50 - Tequila Mobile i EO Networks.

Miliony na nowe inwestycje

"Zespół Runicom to osoby o wieloletnim doświadczeniu i doskonałej znajomości branży nowoczesnych technologii. Ich kompetencje są niezbędne dla właściwej selekcji najciekawszych pod kątem ewentualnej inwestycji spółek" - przekonują przedstawiciele Runicomu. "Jednym z głównych założeń przyjętej przed kilkoma miesiącami strategii jest silna dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Inwestujemy przede wszystkim w małe i średnie spółki informatyczne na etapie wczesnego rozwoju, ale również w takie, które ponadprzeciętną dynamikę wzrostu mogą osiągnąć dzięki unikalnemu portfolio produktów lub wykorzystywaniu przewagi na rynku dzięki zaawansowanym technologiom" - opisuje plany funduszu Małgorzata Usakowska-Bilska, prezes Runicomu. Inwestycje finansowane są m.in. ze środków pozyskanych z emisji obligacji korporacyjnych. W ostatnich miesiącach spółka pozyskała z tego tytułu kilka milionów złotych.

Atrakcyjnych okazji inwestycyjnych fundusz poszukuje zarówno wśród spółek giełdowych, jak i na rynku niepublicznym. "We współpracy z ekspertami branżowymi zakładamy również własne przedsięwzięcia biznesowe. Ich przykładem jest spółka Technology Space, posiadająca unikalne kompetencje w zakresie data storage, backup, disaster recovery i wirtualizacji. Modelowy cel inwestycyjny stanowią dla nas spółki rentowne, ale wymagające dofinansowania ze względu na wczesną fazę rozwoju lub aktualną sytuację rynkową" - mówi Małgorzata Usakowska-Bilska. Dalszy wzrost skali działalności będzie realizowany m.in. poprzez planowany debiut Runicomu na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych.

Wsparcie z korporacji

Roman Durka w Runicom będzie odpowiadał za inwestycję w większe spółki informatyczne.

Roman Durka dołączył do rady nadzorczej Runicomu na początku kwietnia br. "Znam założycieli funduszu i mam do nich zaufanie. Propozycję współpracy składali mi już wcześniej. Zwlekałem jednak z decyzją, pomimo że od dłuższego czasu zadawałem sobie pytanie, czy do końca będę pracował w korporacjach, czy też może powinienem spożytkować zdobyte doświadczenie i wiedzę w inny sposób. Codzienna praca nie pozwalała mi jednak na to drugie" - przyznaje Roman Durka. Po rozstaniu z polskim oddziałem Fujitsu Technology Solutions, którym kierował przez ostatnie trzy lata, podjął decyzję o przyjęciu propozycji Runicomu.

"W korporacjach spędziłem 20 lat swojego życia, co - przy wszystkich zaletach i wadach takiej pracy - dało mi zarówno doświadczenie, jak i wiedzę. Uznałem, że fundusz to następny etap kariery, w którym mogę się realizować" - mówi Durka. W Runicomie będzie odpowiadał za inwestycje w większe spółki informatyczne. "Moje doświadczenie będzie tu bardziej przydatne niż w przypadku mniejszych firm czy startupów. Obowiązki członka rady nadzorczej są określone ustawowo, ale nie wykluczają pracy operacyjnej. Zacznie się ona jednak dopiero, kiedy wygaśnie całkowicie mój kontrakt z Fujitsu. Chętnie podzielę się wówczas sukcesem, zamiast mówić o planach" - dodaje.

Inny doświadczony menedżer z branży IT, Jarosław Kowalski, dyrektor zarządzający polskiego oddziału Novella, do funduszu Runicom dołączył zaledwie trzy dni wcześniej. "Mamy pomysły na nowe ciekawe projekty dla Runicom. Przez dwie dekady dobrze poznałem polski rynek na każdym jego poziomie" - opowiada. Szef polskiego Novella ma też bardzo dobry przegląd sytuacji wśród polskich startupów, wspomagając m.in. organizację spotkań z cyklu Aula Polska dla młodych przedsiębiorców z branży internetowej i technologicznej oraz społeczność linuksową.

Fundusz z nowym właścicielem

Fundusz został założony w październiku 2009 r. pod nazwą Totmes Nowe Technologie, jako spółka zależna funduszu Totmes, którego udziałowcem i prezesem był Piotr Chmielewski. W kwietniu 2010 r. fundusz zmienił nazwę na obecną - Runicom SA. W ostatnich miesiącach nastąpiła zmiana właścicielska, w której wyniku Piotr Chmielewski przejął kontrolę nad Runicomem. Kontrolowane przez niego podmioty mają łącznie blisko 75% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. "Koncentracja własności w jednych rękach pozwolić ma na zdynamizowanie rozwoju spółki" - przekonują przedstawiciele Runicom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200