DuckDuckGo uruchamia usługę anty-śledzenia poczty e-mail

Prywatna firma zajmująca się wyszukiwaniem zamaskuje adresy użytkowników i usunie moduły śledzące e-maile.

DuckDuckGo wprowadza kolejne funkcje sprzyjające prywatności / Fot. DuckDuckGo

DuckDuckGo wprowadza kolejne funkcje sprzyjające prywatności / Fot. DuckDuckGo

Wyszukiwarka DuckDuckGo rozszerzyła ofertę usług o system poczty e-mail ukierunkowany na prywatność.

Uruchomiona, na razie w wersji beta, rozwiązanie o nazwie DuckDuckGo Email Protection. Zapewnia użytkownikom adres e-mail, którego mogą użyć do rejestracji w witrynach, które podejrzewają, że będą ich śledzić za pośrednictwem poczty e-mail.

Zobacz również:

  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego
  • DuckDuckGo: kolejna znana przeglądarka, której pracę wspomaga bot AI

Warto wyjaśnić, że niektóre firmy umieszczają w wiadomościach e-mail kody śledzące, które mogą następnie wykorzystać do monitorowania zachowań użytkowników, np. kiedy i gdzie otwierają wiadomości e-mail oraz jakie łącza klikają.

Kliknięcie linków w śledzonych wiadomościach e-mail może wysłać informacje do zewnętrznych dostawców, w tym nasz adres e-mail, do dziesiątek firm, które mogą następnie połączyć je z innymi informacjami na nasz temat, które już posiadają. Dzięki temu budują potem szczegółowy profil naszej działalności w sieci.

Powołując się na raport Centrum Polityki Informatycznej Uniwersytetu Princeton, DuckDuckGo powiedział, że siedem na dziesięć e-maili zawiera kody śledzenia.

Użytkownicy DuckDuckGo mogą wygenerować proxy adres e-mail z domeną @duck.com podczas rejestracji w usługach online. DucDuckGo następnie przechwytuje wszystkie wiadomości e-mail wysyłane na ten adres i usuwa kody śledzenia przed przesłaniem ich do użytkownika.

Użytkownicy mogą też generować i dezaktywować wiele nowych adresów e-mail za pomocą aplikacji DuckDuckGo. DuckDuckGo obiecuje też nie zatrzymywać przetwarzanych przez siebie wiadomości e-mail.

Większa prywatność mile widziana

Usługa prywatności poczty e-mail DuckDuckGo jest następstwem ruchu firmy Apple, która ogłosiła własną usługę poczty e-mail proxy podczas konferencji World Wide Developer Conference (WWDC) w 2019 roku.

Usługa "Zaloguj się przez Apple" umożliwia użytkownikom rejestrowanie się w nowych usługach online przy użyciu losowego adresu e-mail, który Apple tworzy i którym zarządza dla użytkownika.

Na WWDC 2021 firma Apple ogłosiła, że ​​w ramach aktualizacji iOS i iPadOC w wersji 15 natywnie osadzi usługę przekazywania prywatnych wiadomości e-mail w swojej aplikacji Mail. Zawiera również zakładkę ochrony poczty e-mail, która usuwa piksele śledzące i maskuje adres IP odbiorcy.

DuckDuckGo podkreśla łatwość użycia jako główną zaletę swojej usługi, argumentując, że użytkownicy nie muszą zmieniać dostawców ani klientów poczty e-mail, w przeciwieństwie do innych rozwiązań zapewniających prywatność poczty e-mail.

Usługa ochrony poczty e-mail DuckDuckGo jest obecnie dostępna na liście oczekujących. Można dołączyć do listy za pomocą firmowej aplikacji mobilnej na iOS lub Androida.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200