Dual Band w Polsce

Wielozakresowa Motorola z WAP

Dual Band w Polsce

TimePort 7089

Motorola, specjalizująca się od lat w telefonach bezprzewodowych (z łącznym udziałem ok. 20% na światowym rynku telefonów komórkowych), od roku dostarcza wyłącznie telefony komórkowe działające w dwóch lub więcej pasmach częstotliwości radiowych i pozostaje światowym liderem w telefonach dwupasmowych. Od czasu rozpoczęcia współpracy w 1993 r. z operatorem NMT - Centertelem - do ubiegłego roku Motorola dostarczyła do Polski ponad milion aparatów, stając się największym dostawcą telefonów komórkowych na naszym rynku. Krajowi operatorzy sieci: Centertel, Plus, Era i Idea, wprowadzili na polski rynek po kilkanaście modeli telefonów tej firmy - teraz w większości cyfrowych - przeznaczonych zarówno dla początkujących użytkowników aparatów komórkowych, jak i dla osób traktujących telefon jako niezbędne narzędzie pracy.

Z pierwszą ofertą telefonów dwu pasmowych Motorola wystąpiła na targach Cebit’99, wprowadzajac od tego czasu na rynek niemal co dwa miesiące kolejne wersje telefonów komórkowych. Następcą jednopasmowych telefonów d160 (GSM 900) i c160 (GSM 1800) został dwuzakresowy model cd160; w miejsce jednopasmowych d520 i c520 powstała znana już w naszym kraju seria dwuzakresowych telefonów serii cd 900 (cd 920, cd 930, inne) - zaliczana do najmniejszych aparatów cyfrowych. Seria ta powiększyła się ostatnio o telefon v3688, od tej pory najmniejszy i najlżejszy na świecie telefon dwupasmowy GSM 900/1800.

Niedawno firma udostępniła w Polsce kolejny model dwuzakresowego aparatu Motorola M3188, przewidzianego również do pracy w systemie GSM 900/1800. Aparat, będący w istocie następcą modelu d520, o typowych dla większości telefonów komórkowych wymiarach 140x50x27 [mm] i masie 170 g, ze standardową baterią, należy do grupy prostych i niezawodnych aparatów przenośnych o niewygórowanej cenie. Niewielki ekran z dwiema liniami tekstowymi (2x12 znaków plus ikony), jedna książka telefoniczna, szybkie wyszukiwanie do 9 numerów bądź często używanych funkcji zapisanych w karcie SIM, realizacja połączeń telekonferencyjnych oraz odbiór i wysyłanie krótkich wiadomości SMS - to podstawowe cechy tego aparatu.

Motorola jako pierwsza wprowadziła w ubiegłym roku trójzakresowy telefon standardu GSM, pracujący we wszystkich trzech pasmach częstotliwości 900/1800/1900 MHz, dając szansę łączności ludziom biznesu podróżującym po Ziemi, począwszy od Azji przez Bliski Wschód, Afrykę, Europę, jak również w obydwu Amerykach - a więc tam, gdzie działają sieci GSM i funkcjonują odpowiednie umowy roamingowe. Wszystko za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego TimePort L7089.

W telefonie TimePort L7089 zastosowano technologię rozpoznawania głosu (Voice recognition), pozwalającą na używanie komend głosowych przy wybieraniu numerów ze spisu lub do sterowania niektórymi pozycjami menu.

Funkcja cyfrowego zapisu głosu VoiceNote umożliwia rejestrację ważnych notatek głosowych i komunikatów, a wibracyjny system powiadamiania VibraCall pozwala na dyskrecję połączeń. Telefon TimePort L7089 jest również wyposażony w technologię IrDA, pozwalającą na bezprzewodowe przesyłanie w podczerwieni danych cyfrowych lub faksów. Technologia transmisji w podczerwieni IrDA umożliwia użytkownikom na połączenie swoich laptopów z dostawcą usług internetowych ISP lub z serwerem firmowym, w celu sprawdzenia poczty elektronicznej lub przeglądania internetowego.

Najnowsza wersja trójzakresowego telefonu oznaczona TimePort L7389 została dodatkowo wyposażona w przeglądarkę internetową WAP, umożliwiającą bezpośrednie sprowadzanie stron webowych przez Internet.

Pierwsze dostawy tego aparatu komórkowego rozpoczną się w Polsce prawdopodobnie w tym miesiącu (marzec 2000). Rozszerzanie efektywnego dostępu do Internetu za pomocą aplikacji WAP wymaga implementacji w telefonach komórkowych szybszych protokołów transmisji, takich jak GPRS (General Packet Radio Service), o przepływności od 76,8 kb/s do ponad 170 kb/s, wraz w odpowiednim oprogramowaniem pochodzącym od Cisco.

Według firmowych zapowiedzi po pozytywnym zakończeniu prowadzonych obecnie testów począwszy od tego roku wszystkie telefony z Motoroli będą wyposażane w prostą przeglądarkę internetową WAP.


TOP 200