Dual Band w Polsce

Obecnie szacuje się, że około 95 proc. abonentów komórkowych korzysta ze swoich telefonów wyłącznie do przekazu sygnałów mowy, ale systematycznie wzrasta zainteresowanie przesyłaniem danych i transmisją pisma (faksy), co wymaga wyższych szybkości przekazu bezprzewodowego. Przedstawiciele Motoroli wręcz oznajmili, że produkowane przez nich w 2000 r. firmowe telefony komórkowe będą już zgodne z protokołem WAP o podwyższonej szybkości transmisji, a wiadomo, że od początku ubiegłego roku (1999) wszystkie telefony Motoroli są już wytwarzane wyłącznie jako wielozakresowe - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią.

Dla przyspieszenia prac i uzyskania jak najszybszego zwrotu poniesionych nakładów producenci telefonów komórkowych tworzą wzajemne i konkurencyjne porozumienia bądź przekazują sobie odpowiednie licencje w szczególności dotyczące oprogramowania (Panasonic-Uniwired Planet, IBM-Nokia, Alcatel-3Com, Motorola-Cisco). Dzielą one w ten sposób rynek i przewidywane w przyszłości dochody. A jest o co konkurować, gdyż oczekiwania potencjalnych klientów są ogromne, o czym świadczyło olbrzymie zainteresowanie tym sposobem komunikacji z Internetem na hanowerskich targach CeBIT`2000.

Dual Band w Polsce

Sprzedaż sieci i terminali bezprzewodowych (1998r.)

Funkcje współczesnych telefonów komórkowych stają się coraz bardziej zbliżone do siebie, niezależnie od ich typu i producenta. Oprócz ciężaru, rozmiaru i wielkości akumulatora coraz większy wpływ na popularność poszczególnych modeli wywiera moda, a nie parametry techniczne.

Począwszy od tego roku w najbliższych dwóch latach aparaty dwuzakresowe prawdopodobnie całkowicie zastąpią dotychczasowe wersje jednopasmowe, tym bardziej że czas „życia” współczesnego telefonu ocenia się najwyżej na 2-3 lata. Tyle bowiem wynosi średni czas działania telefonu, w którym akumulatorki, stanowiące o komforcie pracy mobilnej urządzenia, zachowują zadowalającą sprawność. Po upływie tego czasu ich sprawność spada o połowę i praktycznie trzeba zakupić nowy akumulator lub cały bardziej nowoczesny telefon. Nowe telefony są zazwyczaj kupowane w promocjach (często przy bardzo wysokiej dopłacie operatora), a zakup aparatów luksusowych i modeli poza promocją staje się zjawiskiem marginalnym.

Bezprzewodowe natarcie Nokii

Dual Band w Polsce

Noika 8850

Pierwszym dwupasmowym aparatem Nokii oferowanym na polskim rynku był (marzec 1999) telefon Nokia 6150, zbliżony w swoich funkcjach do popularnej w naszym kraju rodziny jednopasmowych telefonów Nokia 6100. Telefon pozwala na używanie wszystkich trzech schematów kodowania: EFR (Enhanced Full Rate Speech Coding), FR (Full Rate) i HR (Half Rate), wraz z automatycznym wybieraniem i przełączaniem między sieciami GSM 900/1800 w sposób niezauważalny, nawet w trakcie prowadzonej rozmowy.

Podczas wystawy CommunicAsia`99, która odbyła się w Singapurze, Nokia zaprezentowała kolejny telefon komórkowy typu Dual Band 8850 przystosowany do pracy w systemach GSM 900/1800. Ten mały i lekki model, o ciężarze zaledwie 91 g i objętości 70 cm3, został wyposażony w bogaty zestaw funkcji, w tym również w głosowe wybieranie numeru. Nowy produkt stał się dostępny w sprzedaży w czwartym kwartale 1999 r.

Dual Band w Polsce

Nokia Card Phone 2.0

Na tej samej wystawie Nokia pierwszy raz pokazała kieszonkowe urządzenie transmisyjne Card Phone 2.0 (ciężar 58 g, grubość 5 mm) do bezprzewodowych przekazów pakietowych w trybie HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) przez sieci komórkowe. Nadajnik miał postać karty PC Card instalowanej w laptopie, z wbudowanym dwupasmowym telefonem klasy GSM 900/1800, przystosowanym do szybkiej transmisji danych z komutacją obwodów i maksymalną przepływnością 43,2 kb/s bez kompresji informacji.

Produkt także został wprowadzony do sprzedaży w czwartym kwartale 1999 r.

Z myślą o użytkownikach sieci dwupasmowych od sierpnia ubiegłego roku Nokia oferuje mniejszą dwuzakresową Nokię 3210 w Polsce najpierw na prawach wyłączności w sieci Idea, później w pozostałych sieciach cyfrowych.


TOP 200