Dual Band w Polsce

Budowa sieci dwuzakresowej GSM 900/1800

Dual Band w Polsce

System komórkowy GSM 900/1800

Uzyskanie koncesji na jednoczesne nadawanie w dwóch pasmach radiowych przez wszystkich trzech krajowych operatorów komórkowych jest ze wszech miar pozytywnym rozwiązaniem indywidualnej komunikacji bezprzewodowej w Polsce. Należy zaznaczyć, że tylko w nielicznych krajach europejskich tak przejrzyście (pod względem konkurencji) i nowocześnie (od strony technologicznej) został ten problem postawiony i rozwiązany. Jest to wzór do naśladowania.

Prekursorem w rozwijaniu sieci dwupasmowej w Polsce stał się Centertel, który jako pierwszy uzyskał koncesje na nadawanie w obydwu pasmach radiowych.

W początkowym etapie budowy przez Centertel cyfrowego systemu GSM 900/1800 - nadal o nazwie Idea (prefiksy 501, 502, 503), dotychczasowego systemu GSM 1800 - zostanie wykorzystana zmodernizowana infrastruktura sieci analogowej, istniejąca na terenie całego kraju. Dzięki temu już na starcie zasięg nowej sieci będzie obejmował znakomitą większość powierzchni kraju, jednocześnie odciążając operatorów stosujących wyłącznie standard GSM 900 w aglomeracjach miejskich.

Dla dotychczasowych klientów telefonii analogowej NMT migracja do sieci cyfrowej nie będzie kłopotliwa, prawie nie zauważalna, gdyż nawet teraz są oni obsługiwani przez ten sam system rozliczeniowy (billing) co użytkownicy jednopasmowej sieci cyfrowej Idea (GSM 1800). Już obecnie abonent posiadający dwuzakresowy telefon może łączyć się w systemie roamingowym z ponad 115 operatorami na całym świecie, dobierając sobie przy okazji obce sieci GSM 1800 zwykle z niższymi stawkami bądź sieci GSM 900 z większym zasięgiem. Korzystanie z takiego wyboru wymaga urządzenia przystosowanego do pracy w dwóch zakresach częstotliwości, z wybieraniem ręcznym lub programowanym automatycznie według dostępnych, wcześniej uzgodnionych kryteriów. A w zasięgu łączenia znajdują się przecież także sieci GSM 1900 (PCS), oczywiście pod warunkiem posiadania aparatów trójzakresowych, także znajdujących się w sprzedaży w Polsce.

Pomimo że budowa sieci dwuzakresowej - której nie należy mylić z sieciami dwusystemowymi (o dwóch trybach pracy, działających z niespójnymi strukturami typu GSM/DECT, GSM/Iridium i innych) - jest dużym wysiłkiem inwestycyjnym. Wszyscy operatorzy zamierzają w krótkim czasie zmodernizować lub wybudować po kilkaset nowych stacji bazowych.

Wyposażenie każdej z nich zamyka się niebagatelną kwotą kilkudziesięciu tysięcy USD i to pomimo wykorzystania istniejących stacji przekaźnikowych użytkowanych dotychczas w systemie analogowym NMT czy cyfrowym GSM.

Pierwszym krokiem operatorów sieci dwuzakresowych GSM 900/1800 było wprowadzenie do sprzedaży telefonów dwupasmowych, działających w dwóch zakresach częstotliwości radiowych. Z ich zalet mogą korzystać zarówno obecni, jak i przyszli abonenci telefonii komórkowej. Usługi w sieci dwuzakresowej GSM 900/1800 będą dostępne za pomocą jednej karty identyfikacyjnej SIM (Subscriber Identity Module), bez konieczności jej wymiany w telefonie i zmiany dotychczasowych numerów. Korzystanie z usług i zasięgów sieci wielopasmowej wiąże się z przełączaniem kanałów i stacji bazowych, przy czym zwykle to się dzieje automatycznie, bez udziału, a nawet wiedzy użytkownika.

Internetowe przeglądanie

Dual Band w Polsce

Terminale dwupasmowe o dwusystemowe

Telefony komórkowe z dostępem do Internetu cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem na międzynarodowych targach Telecom`99 w Genewie.

Pierwsze prototypowe egzemplarze lub zapowiedzi pojawienia się w krótkim czasie takich komórkowych rozwiązań były obecne na wielu stoiskach firmowych zajmujących się komunikacja radiową, między innymi u Motoroli, Ericssona, Nokii, Alcatela czy Siemensa, czyli największych dostawców telefonów komórkowych, a także całej plejady mniejszych firm. Kluczowym elementem takiej bezprzewodowej komunikacji stał się jednak mobilny kontakt z Internetem przez radiowy protokół WAP (Wireless Application Protocol) - już opracowany w ostatecznej formie, a umożliwiający korzystanie z aplikacji internetowych bezpośrednio z komórkowych aparatów telefonicznych klasy GSM 900/1800/1900 i innych.


TOP 200