Drukowanie z przeszkodami

Sposoby na druk

Choć może się to wydawać dziwne, projekt publikacji powinien uwzględniać wielkość planowanego nakładu początkowego i ewentualnych wznowień. Wielkość nakładu ma bowiem podstawowe znaczenie przy wyborze optymalnej kosztowo metody druku. Każda zaś technologia ma wymagania w stosunku do projektu.

Projekty niskonakładowe - kilkadziesiąt arkuszy - można z powodzeniem wykonywać samodzielnie za pomocą biurowych drukarek laserowych. Urządzenia te nie są jednak przystosowane do zbyt dużych obciążeń, dlatego nakłady powyżej 30-50 tys. warto wykonywać w drukarniach cyfrowych, dysponujących drukarkami klasy przemysłowej. Charakterystyką druku cyfrowego jest relatywnie duża szybkość druku (przy małym nakładzie) w stosunku do technik tradycyjnych oraz wysoki stopień podobieństwa kolorów (tzw. matching) między ekranem monitora a wydrukiem. Nie ma też konieczności przygotowywania klisz i matryc. Druk cyfrowy umożliwia stosunkowo łatwą i niedrogą personalizację wydruków, np. zaproszeń. Personalizować można jednak znacznie więcej - na kolejnych wydrukach można zmieniać praktycznie każdy element, układ, tło itd. Oprócz wielu zalet technologia cyfrowa ma też ograniczenia. Pierwsze to gramatura papieru - górna granica wynosi zazwyczaj 280 g/m2. Limitem jest także wielkości arkusza - co najwyżej niewiele ponad A3.

Offset to powszechnie stosowana, rozwijana od lat technologia druku. Za jej pomocą można wykonać prawie każdy rodzaj publikacji w każdym z popularnych formatów. Działające w Polsce zakłady poligraficzne specjalizują się w określonej technice druku, przedziale wielkości nakładów, a nawet typach publikacji. Wynika to z możliwości wykorzystywanych przez nie maszyn. Większość małych zakładów poligraficznych używa stosunkowo starych maszyn offsetowych, umożliwiających nakładanie jednego, najwyżej dwóch kolorów w jednym przebiegu. Duże drukarnie offsetowe specjalizują się w dużych nakładach, np. prasa, książki itp. Dysponują one profesjonalnymi, drogimi liniami produkcyjnymi, umożliwiającymi nakładanie 4, a nawet 7 kolorów w jednym przebiegu. Minimalny, akceptowany przez nie nakład to zwykle 10 tys.

Oddzielnego omówienia wymaga technologia druku sitowego. Podstawową cechą odróżniającą sitodruk od offsetu jest użycie farb kryjących, farby offsetowe są bowiem półprzezroczyste. Zastosowanie farb kryjących umożliwia uzyskanie efektów niemożliwych do osiągnięcia za pomocą offsetu, a nawet technik cyfrowych, np. białe elementy na ciemnym tle barwionego papieru lub innej farby. Sitodruk jest wprost idealny do wykonywania tzw. apli, czyli dużych powierzchni o jednolitym odcieniu. Mankamentem jest natomiast mniejsza niż w przypadku offsetu rozdzielczość, przez co niespecjalnie nadaje się do drobnego tekstu czy cienkich linii. Na razie sitodruk należy uznać za technologię niskonakładową. W większości zakładów poligraficznych stosujących tę technologię farba jest nakładana ręcznie, tylko nieliczne mają nowoczesne, automatyczne urządzenia.

Standardy biznesowe

Hewlett-Packard oferuje zarówno kolorowe drukarki laserowe, jak i profesjonalne atramentowe. Obecnie dostępne są dwie serie Color LaserJet: 4550 i 8550, wyposażone w rotacyjne mechanizmy druku. Model LaserJet 4550 A4 działa z prędkością 16/4 str./min (mono/kolor). Jego rozdzielczość wynosi 600 dpi. Ma 64 MB RAM, a dopuszczalne obciążenie to 35 tys. str./miesiąc. Natomiast model 8550 drukuje w formacie A3 z nominalną prędkością 24/6 str./min (maksymalnie 60 tys. str./miesiąc).

Najnowszy model drukarki atramentowej HP wprowadzony na polski rynek pod koniec marca br. to HP Business Inkjet 2600. Drukarka ta działa w rozdzielczości 600 x 1200 dpi, na formacie A3+, z nominalną prędkością 15 str./min (tekst) i 14 str./min (tekst z kolorową grafiką). Ma dwa podajniki kartek na 150 i 250 arkuszy. Maksymalne obciążenie wynosi 12 tys. str./miesiąc. Dostępny jest też model 2600dn, wyposażony w moduł obsługujący automatyczny druk dwustronny i kartę sieciową. HP Business Inkjet 2600 i 2600dn kosztują odpowiednio: 5499 i 7499 zł.

Tuż po premierze drukarek Lexmark Z65, Hewlett-Packard zapowiedział, że zamierza wprowadzić do sprzedaży modele o rozdzielczości 4800 dpi. Najprawdopodobniej pojawią się one na jesieni br. Natomiast w czerwcu tego roku należy oczekiwać wprowadzenia przez HP pierwszych modeli laserowych, kolorowych drukarek liniowych.

Druk i nie tylko

Cena jednostkowa wydruku cyfrowego jest najczęściej stała - bez względu na nakład. Przyjmuje się, że górna granica opłacalności druku cyfrowego (dla klienta) wynosi 1-1,1 tys. arkuszy. Przy tej wielkości nakładu staje się opłacalne wykonywanie wydruków offsetowych (dla drukarni) - tu cena jednostkowa jest najczęściej niższa niż w przypadku druku cyfrowego. Małe drukarnie offsetowe przyjmują wprawdzie zlecenia na nakłady rzędu 500 sztuk, ale wyceniają je tak jak dla tysiąca.


TOP 200