Drukowanie w sieciach WAN

Dzięki porozumieniu Xeroxa, Digitala i Suna drukowanie w sieci będzie prostsze.

Dzięki porozumieniu Xeroxa, Digitala i Suna drukowanie w sieci będzie prostsze.

Firmy Xerox, Digital Equipment i Sun Microsystems ogłosiły zawarcie porozumienia, którego celem jest opracowanie oprogramowania PrintXchange, mającego ułatwić drukowanie w złożonych sieciach korporacyjnych. PrintXchange zapewni także zarządzanie drukarkami różnych producentów - od drukarek biurowych, do dużych systemów drukarskich. Już w marcu 1997 r. dostępna ma być pierwsza wersja beta oprogramowania. Wtedy też ukazać się ma zestaw narzędzi dla programistów, umożliwiający im tworzenie aplikacji zgodnych z PrintXchange. Firmy wchodzące w skład porozumienia zamierzają także w przyszłości nadawać poszczególnym produktom współpracujących z technologią PrintXchange specjalne certyfikaty potwierdzające ich pełną zgodność ze specyfikacją.

Technologia dla każdego

Można się zastanawiać, komu potrzebna jest odrębna od narzędzi zawartych w systemach operacyjnych technologia, umożliwiająca zarządzanie drukarkami pracującymi w sieci. Wbrew pozorom potrzebuje jej każdy użytkownik sieci komputerowej. Zwykli użytkownicy chcieliby być informowani o bieżącym stanie wydruków wysyłanych przez nich na drukarkę, o tym, czy nie pojawił się jakiś problem z drukowanym przez nich dokumentem, a czasami także mieć możliwość przeniesienia wydruku na inną drukarkę pracującą w sieci już po jego wysłaniu.

Administratorzy chcą mieć też możliwość łatwego zarządzania drukarkami i wydrukami (przede wszystkim zdalnego) oraz ich dynamicznego rekonfigurowania (przenoszenie prac na inne drukarki), optymalizacji i tworzenia raportów z ich pracy.

Problemy te rozwiązać ma właśnie technologia PrintXchange. Jej zadaniem będzie dystrybuowanie wydruków w heterogenicznych sieciach komputerowych z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniego poziomu usług dla użytkowników (bieżące informowanie o stanie drukarki i wysłanego na nią wydruku).

Choć koncepcyjnie idea ta wydaje się być prosta, to jednak jej implementacja jest dosyć skomplikowana. Nowy system operowania drukowaniem musi być skalowalny i modularny, co ułatwi jego stopniowe wdrażanie. Ponadto musi on bezbłędnie współpracować z systemem operacyjnym (by być maksymalnie wydajnym), a także z istniejącym w firmie systemem sieciowym i wszystkimi związanymi z nim usługami (zabezpieczeniami, usługami katalogowymi itp.).

Standard nade wszystko

Firmy uczestniczące w projekcie PrintXchange dokładnie rozdzieliły między sobą zadania do realizacji. Xerox ma opracować spooler PrinXchange oraz oprogramowanie klienckie (w tym interfejs programistyczny PrintXchange API oraz interfejs graficzny produktu).

Digital odpowiedzialny jest za opracowanie programu administratora, który zarządzać będzie pracą drukarek w środowisku rozproszonym, a SunSoft zajmie się implementacją PrintXchange na platformie Solaris.

Bramka ta umożliwi obustronną komunikację między użytkownikami i administratorami w jednym środowisku i drukarkami w drugim. Dzięki temu możliwości PrintXchange rozszerzone zostaną poza środowisko Unix, w którym pierwotnie będzie dostępne to oprogramowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200