Drukowanie przez Internet

Novell, wspierany przez 12 producentów sprzętu drukującego, wprowadza nowy standard drukowania przez Internet.

Novell, wspierany przez 12 producentów sprzętu drukującego, wprowadza nowy standard drukowania przez Internet.

Novell wykonał kolejny krok w kierunku bliższej integracji swoich produktów z Internetem. Firma ubiega się o zatwierdzenie opracowanego przez siebie standardu drukowania przez Internet. Standard ten opracowany przez Novella, nazwany Lightweight Document Printing Application (LDPA), w założeniu ma uprościć protokół ISO 10175, wykorzystywany obecnie przez większość producentów urządzeń drukujących. System jest rozszerzeniem istniejącego unixowego standardu Document Printing Application, obsługiwanego przez systemy takie jak Distributed Print Services Hewlett-Packarda czy Print Systems Manager IBM. Jak twierdzą przedstawiciele Novella, wraz z uznaniem standardu przez niezależnych producentów, drukowanie przez Internet stanie się tak samo proste, jak w sieciach lokalnych.

LDPA ma ułatwić proces drukowania i zarządzanie wydrukami przez Internet i sieci intranet. Jeśli nowy protokół zatwierdzi Internet Engineering Task Force, zostanie on zintegrowany z biurowymi i sieciowymi systemami operacyjnymi oraz będzie wbudowany w urządzenia drukujące. Zapewniona także zostanie jego współpraca z różnego typu oprogramowaniem do zarządzania wydrukami. Według przedstawicieli Novella, obsługa LDPA będzie włączona do usług wydruku i katalogów w sieciowym systemie operacyjnym NetWare.

W przypadku zatwierdzenia LDPA producenci drukarek i firmy specjalizujące się w dostarczaniu tego typu usług będą mogli wprowadzić do swojej oferty gotowe rozwiązania umożliwiające przesyłanie wydruków i sterowanie pracą urządzeń przez sieci Internet i intranet. Nowy standard zapewnić ma także pełniejszą zgodność różnych urządzeń służących do drukowania.

Szansa na sukces

"Novell wykorzystał istniejący, zaakceptowany przez ISO standard wydruku oraz przystosował go do obsługi protokołów internetowych. Sieciowy koncern i wspierające go firmy znajdują się na uprzywilejowanej pozycji, umożliwiającej im ustanowienie nowego, internetowego standardu" - twierdzi Bob Fennell, szef oddziału Dataquest, zajmującego się rynkiem drukarek. Według analityków IDC, działania Novella znajdują poparcie u producentów, których łączny udział w rynku sprzętu i oprogramowania do obsługi wydruków wynosi 95%.

Inicjatywę koncernu popierają takie firmy, jak Adobe, Cannon, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Lexmark, QMS, Ricoh, Sharp, Tektronix, Toshiba, Xerox. Grupa firm zrzeszona w Multi-Function Peripheral Association zamierza rozszerzyć specyfikację i przystosować ją do obsługi faksów, skanerów, kopiarek i innych wielofunkcyjnych urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200