Drukowanie bez komputera

Lexmark opracował model drukarki, która umożliwia bezpośrednią współpracę z fotoaparatami cyfrowymi.

Lexmark opracował model drukarki, która umożliwia bezpośrednią współpracę z fotoaparatami cyfrowymi.

Lexmark International zaprezentował nowy model drukarki atramentowej Photo Jetprinter 5770, która umożliwia drukowanie, zapisywanie i edycję fotografii bez konieczności współpracy z komputerem. W odróżnieniu od dedykowanych drukarek podłączanych do cyfrowych aparatów fotograficznych, jakie oferuje m.in. Canon, model Lexmarka jest typową drukarką komputerową, którą wyposażono w dodatkowy moduł tzw. Digital Camera Computer, zawierający gniazdo do kart pamięci stosowanych w aparatach cyfrowych, obsługujący proces obróbki i wydruku fotografii, a także transmisję danych do opcjonalnej, zewnętrznej pamięci masowej - napędu Iomega Zip.

Photo Jetprinter 5770 jest wersją modelu Jetprinter 5700, który można wyposażyć w dwie głowice kolorowe (druk 6-kolorowy z jakością fotograficzną) lub jedną z tuszami kolorowymi i czarnym do druku tekstów i grafiki liniowej. Rozdzielczość urządzenia wynosi 1200 dpi, a nominalna szybkość 8 str./min (mono, tryb draft) i 4 str./min (kolor). Drukowanie fotografii z najwyższą dostępną jakością zajmuje znacznie więcej czasu - od kilku minut dla formatu 10 x 15 cm do kilkunastu przy maksymalnym formacie ok. A4.

Moduł Digital Camera Computer umożliwia odczyt skompresowanych plików w formacie JPEG zapisanych w kartach pamięci typu CompactFlash lub . Udostępnia także kilka prostych funkcji edycyjnych, możliwość dodawania napisów, skalowania fotografii i wydruku wielu kopii na jednej kartce papieru.

Podstawowymi zaletami Photo Jetprinter 5770 są: uniwersalność (drukarka może współpracować z komputerem lub służyć do szybkiego wydruku fotografii) i łatwość obsługi modułu Digital Camera Computer (praktycznie po kilku minutach przeciętny użytkownik może uruchomić drukowanie). Natomiast wadą, w porównaniu do dedykowanych drukarek fotograficznych, są duże wymiary, typowe dla stacjonarnych , oraz waga ok. 3 kg, które powodują, że nie jest to sprzęt łatwy do przenoszenia.

Zaprezentowana przez Lexmark koncepcja połączenia funkcji standardowej, fotograficznej drukarki komputerowej z urządzeniem do bezpośredniego wydruku fotografii we współpracy z cyfrowym aparatem fotograficznym jest interesująca. Nie jest to nowa idea. Hewlett-Packard już od pewnego czasu promuje rozwiązanie sprzętowo-programowe JetSend, które ma umożliwić bezpośrednią, standardową wymianę danych między urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak drukarki, skanery czy cyfrowe aparaty fotograficzne. Licencję na JetSend kupiło już wielu znanych producentów sprzętu, również Lexmark, ale na jego rozpowszechnienie trzeba jeszcze zaczekać. Natomiast Photo Jetprinter 5770 jest rozwiązaniem firmowym, ale jednocześnie uniwersalnym, ponieważ umożliwia współpracę z większością modeli aparatów cyfrowych. Niestety, drukarka ta jest obecnie wprowadzana tylko na rynek amerykański, a w Europie ma się pojawić na początku 1999 r.


TOP 200