Drukarki 3D będą szybko tanieć

Uznawane do niedawna za futurystyczne możliwości wydruku 3D będą powszechnie dostępne szybciej, niż zakładały wcześniejsze prognozy.

Według analityków firmy Gartner, do 2016 r. średnia cena korporacyjnych urządzeń wydruku trójwymiarowego spadnie poniżej kosztu zakupu typowego komputera osobistego. Drukarkę 3D będzie można nabyć za mniej niż 2 tys. USD.

Analitycy podkreślają, że urządzenia takie są już wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu: od branży farmaceutycznej aż po sektor dóbr użytkowych. Popularyzacja technologii wydruku trójwymiarowego ma nieść za sobą ogromny potencjał biznesowy. Przykładem zmian wynikających z zastosowania druku 3D ma być m.in. możliwość "drukowania" fizycznych prototypów różnego rodzaju produktów jeszcze przed uruchomieniem produkcji masowej. W takim przypadku druk trójwymiarowy ma stać się uzupełnieniem dla funkcji systemów klasy CAD.

Analitycy spodziewają się również, że wraz z upowszechnianiem się konsumenckich rozwiązań druku 3D na rynku pojawi się m.in. odrębna gałąź rynku oparta na handlu projektami wydruku.


TOP 200