Drukarka zwana mopiarką

Hewlett-Packard wprowadza drukarkę sieciową, która ma być konkurencją dla kopiarek.

Hewlett-Packard wprowadza drukarkę sieciową, która ma być konkurencją dla kopiarek.

Hewlett-Packard Co. wprowadza do sprzedaży "mopiarkę" HP LaserJet 5Si Mopier. Jest to laserowa drukarka sieciowa o wydajności 24 str./min i rozdzielczości 600 dpi, wyposażona w procesor RISC 40 MHz. Propagowane przez Hewlett-Packarda określenie "mopiarka" pochodzi od angielskiego skrótu MOP (Multiple Original Printout - drukowanie wielu oryginałów dokumentów). W ten sposób firma chce zwrócić uwagę na nowy produkt, podważając jednocześnie dość powszechne przekonanie, że kopiowanie dokumentów jest łatwiejsze i tańsze niż drukowanie oryginałów na drukarce laserowej w wielu egzemplarzach.

LaserJet 5Si Mopier jest modelem drukarki LaserJet 5Si o bogatszym wyposażeniu (możliwy jest upgrade od LaserJet 5Si do LaserJet 5Si Mopier). Drukarka ma standardowo 12 MB RAM (maks. 76 MB), 4 podajniki papieru o łącznej pojemności 3100 arkuszy, skrzynkę odbiorczą ze zszywaczem dokumentów zawierającą 5 adresowalnych przegródek oraz dysk stały o pojemności 420 MB, który - współpracując z modułem HP Transmit Once - pozwala na przechowywanie danych i drukowanie wielu kopii dokumentów po jednokrotnym przetransmitowaniu informacji przez sieć LAN. Możliwy jest druk dwustronny. Urządzenie akceptuje papier kserograficzny, laserowy, specjalny i ekologiczny o gramaturze 60-200 g/m2 i formacie A3 oraz drukuje na kopertach, foliach i arkuszach z nalepkami. LaserJet 5Si Mopier jest przystosowany do pracy w sieciach lokalnych wykorzystujących popularne systemy operacyjne, takie jak: NetWare, Windows 95, Windows NT, Unix lub OS/2 LAN Server. Drukarka została wyposażona w interfejsy równoległy, dwukierunkowy IEEE 1284 ECP, LocalTalk (DIN-8), kartę JetDirect dla Ethernet (10Base2 i 10Base-T) oraz gniazdo HP MIO. Wszystkie interfejsy są dwukierunkowe, a drukarka automatycznie przełącza się na ten, przez który nadchodzą dane. Również automatycznie urządzenie rozpoznaje jeden z dwóch akceptowanych języków opisu strony - HP PCL 5e lub Adobe PostScript Level 2.

Nominalna liczba stron, które można wydrukować wykorzystując LaserJet 5Si Mopier, wynosi 100 tys./miesiąc, a pojemnik na toner wystarcza na ok. 15 tys. stron.

Drukarka-mopiarka powinna być już dostępna w światowej sieci dystrybucyjnej Hewlett-Packarda, również w Polsce. Jej przewidywana cena na rynku europejskim to ok. 8 tys. DEM.


TOP 200