Drukarka nie tylko dla notebooków

Hewlett-Packard wprowadza na polski rynek nowy model drukarki atramentowej - DeskJet 340. Jest to urządzenie przenośne o niewielkich rozmiarach wyposażone w akumulator. Drukarka ma rozdzielczość 300 x 600 dpi (mono) lub 300 x 300 dpi (kolor) oraz maks. szybkość druku 3 str./min dla dokumentów czarno-białych w trybie draft.

Hewlett-Packard wprowadza na polski rynek nowy model drukarki atramentowej - DeskJet 340. Jest to urządzenie przenośne o niewielkich rozmiarach wyposażone w akumulator. Drukarka ma rozdzielczość 300 x 600 dpi (mono) lub 300 x 300 dpi (kolor) oraz maks. szybkość druku 3 str./min dla dokumentów czarno-białych w trybie draft.

DeskJet 340 jest przeznaczony przede wszystkim dla posiadaczy notebooków, którzy wykorzystują komputer w podróży lub z dala od stałego miejsca pracy. Drukarka ma wymiary 310 x 65 x 147 mm i waży 1,94 kg. Po dołączeniu standardowego podajnika papieru wymiary zwiększają się do 310 x 96 x 147 mm, a waga do 2,39 kg. Opcjonalnym wyposażeniem jest głowica drukująca z kolorowymi atramentami (CMY) oraz interfejs do komunikacji zdalnej w paśmie podczerwieni zgodny ze specyfikacją IrDA. Drukarka ma port równoległy Centronics, który funkcjonuje również jako port szeregowy po podłączeniu do niego detektora do zdalnej transmisji danych lub kabla umożliwiającego współpracę z komputerami Macintosh. Urządzenie jest wyposażone w 48 kB buforowej pamięci RAM, cztery wewnętrzne nieskalowalne fonty i jest sterowane przy wykorzystaniu rozszerzonej wersji języka opisu strony PCL3. DeskJet 340 może drukować na papierze lub foliach formatu A4, Legal (216 x 356 mm), Letter (216 x 279 mm) lub Executive (7,25 x 10,5"). Nie ma możliwości druku kopert. Standardowy podajnik mieści 20-30 kartek o gramaturze 60-90 g/m2.

W praktyce

DeskJet 340 jest dostarczany wraz ze sterownikami dla DOS, Windows 3.1 i Macintosh. Przy korzystaniu z systemu Windows niezbędny jest komputer z 2 MB RAM (druk tylko mono) lub 4 MB RAM przy korzystaniu z koloru oraz 10 MB pamięci na dysku stałym. Drukarka nie ma rozbudowanego panelu sterującego - ma tylko trzy przyciski sterujące włączeniem/wyłączeniem zasilania, pobraniem kartki papieru oraz przesunięciem głowicy drukującej do pozycji pozwalającej na jej wymianę. Wszystkie parametry są zmieniane programowo. Urządzenie przystosowano do współpracy z Windows 95 - jest ono automatycznie przez ten system rozpoznawane. Wraz z drukarką mają być wkrótce dostarczane również sterowniki dla Windows 95.

Chociaż DeskJet 340 zaprojektowano jako urządzenie przenośne, może bez problemu współpracować z komputerami stacjonarnymi zajmując przy tym bardzo mało miejsca na biurku. Jakość wydruków jest wysoka, a więc Hewlett-Packard dobrze opanował technologię atramentową. Mimo iż urządzenie nie ma odbiornika kartek - są one po zadrukowaniu wysuwane bezpośrednio przed drukarkę - nie występują efekty rozmazania nie wyschniętego atramentu, a powierzchnia zwykłego papieru, nawet przy druku grafiki, ulega tylko nieznacznemu pofałdowaniu. Pewne zastrzeżenia można mieć jedynie do automatycznego podajnika kartek, który w testowanym urządzeniu nierówno wciągał papier, a niekiedy w ogóle odmawiał pobrania kartek. Do prób wykorzystywano jednak standardowy powszechnie stosowany papier kserograficzny, a nieznacznie droższy papier oferowany i rekomendowany przez Hewlett-Packarda.

Szybkość druku monochromatycznych dokumentów można uznać za dobrą. Wydruk stron kolorowych wymaga od użytkownika znacznie więcej cierpliwości - trwa 4-7 min, ale jest to drukarka popularna, a nie urządzenie dla studia poligraficznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200