Drukarka do ciężkiej... Pracy

W dzisiejszym kąciku sprzętowym opisujemy drukarkę, która nie jest przeznaczona dla przeciętnego użytkownika. Wykorzystaniem jej powinni być zainteresowani raczej bankowcy, pracownicy giełd czy wielkich magazynów, gdzie do normalnego funkcjonowania instytucji, potrzeba dużej liczby codziennie drukowanych dokumentów.

W dzisiejszym kąciku sprzętowym opisujemy drukarkę, która nie jest przeznaczona dla przeciętnego użytkownika. Wykorzystaniem jej powinni być zainteresowani raczej bankowcy, pracownicy giełd czy wielkich magazynów, gdzie do normalnego funkcjonowania instytucji, potrzeba dużej liczby codziennie drukowanych dokumentów.

Pierwsze wrażenie

Przyzwyczajeni do widoku coraz mniejszych drukarek "biurkowych", ze zdziwieniem ujrzeliśmy sporych rozmiarów szafkę, którą wnieśli do pokoju redakcyjnego rośli pracownicy firmy ABC Data, oficjalnego dystrybutora drukarek Genicom. Model 3840EP, wyposażony był bowiem w zamknięty magazynek papieru o dużej pojemności, na wysokości ok. 80 cm od podłogi, okazała się drukarka o masie 23,6 kg i wymiarach 683 x 296 x 353 mm.

Przyznać jednak trzeba, że jej obudowa, choć masywna i składająca się z dość grubych wytłoczek plastykowych, pokrytych od wewnątrz grubą warstwą wygłuszającej gąbki znakomicie spełnia swoją rolę. Dzięki niej zwiększa się bowiem stabilność i znacznie zmniejsza się hałas powstający podczas drukowania (wg informacji producenta jego poziom nie powinien przekraczać 55 dB).

Podłączenie do komputera, w zasadzie nie powinno nikomu sprawić trudności. W Genicom 3840EP do przesyłania danych służą dwa porty szeregowe RS232C o regulowanej szybkości transmisji 110-19 200 baudów i port równoległy Centronics o szybkości 3 kB. Dodatkowo można zamontować port RS 422, a wejściowy bufor pamięci ma wielkość 64 kB.

Podawanie papieru

Genicom 3840EP jest pierwszą spotkaną przeze mnie drukarką mającą tyle możliwości podawania papieru. Składankę - bo do tego typu papieru drukarka jest przystosowana przede wszystkim, można podawać w niej aż trzema niezależnymi sposobami: od przodu, z dołu i z tyłu. Dodatkowy czwarty sposób przeznaczony jest do podawania pojedynczych kartek. Ścieżki podawania papieru pokazano na rys. 2.

Dzięki zmyślnej konstrukcji mechanizmu przy podawaniu papieru od dołu, nie następuje odkształcanie kartki, co pozwala na drukowanie na bardzo grubym papierze, a przydruku wielu kopii, warstwy nie przemieszczają się względem siebie. Bardzo starannie opracowano też system traktorów,które wykonano w postaci zębatych taśm, a nie kółek, jak to jest w wielu popularnych drukarkach. Taki sposób prowadzenia eliminuje w zasadzie klinowanie się składanki czy też przypadkowe marszczenie się podczas druku.

Druk

Głowica drukarki, przeznaczona do ciągłej pracy (heavy duty), jest z reguły duża i masywnie zbudowana. Należy pamiętać o tym, że przy dużej liczbie wydruków, głowica pracuje rzeczywiście w trudnych warunkach i poza większą odpornością mechaniczną, musi mieć znacznie lepiej rozwiązane problemy odprowadzania ciepła. Genicom 3840EP wyposażono w głowicę o 18 igłach, umieszczonych w dwóch rzędach, a wytrzymuje ona druk 400 mln znaków. Solidna konstrukcja pozwala na sporządzanie aż 5 kopii wydruku.

Dzięki 18 igłom szybkość druku waha się od 600 cps dla draft do 150 cps dla LQ - zależnie od wielkości czcionek, jego gęstość zaś zależy od rodzaju pracy i wynosi od 60x72 do 400x144 dpi. Wśród różnych możliwych rodzajów pisma dostępnych dla użytkownika tej drukarki, należy wymienić druk: proporcjonalny, ścieśniony oraz powiększony od 2 do 8 razy, a poza zbiorami znaków IBM SET I i II, i DEC VT100 Line Draw, drukarka wyposażona jest także w strony kodowe (Code Pages) 437, 850, 852 i 863. Ma także wbudowany generator znaków polskich (Mazovia). Reasumując: standardowo, w pamięci drukarki umieszczono 9 typów czcionek do wydruków alfanumerycznych i 25 do różnego rodzaju kodów paskowych, (które można wydrukować obrócone pod dowolnym kątem). Poza tym, producenci oferują 6 dodatkowych kart z 12 dodatkowymi fontami.

Sterowanie

Umieszczony w przedniej części panel kontrolny obudowy, wyposażono w ciekłokrystaliczny wyświetlacz ułatwiający operatorowi ustawianie żądanych trybów pracy drukarki, rodzajów druku i czcionek. Do obsługi 5-poziomowego menu służy 14 przycisków operacyjnych, co sprawia, że wybór odpowiedniego rodzaju pracy nie jest sprawą prostą, i wymaga zgłębienia całkiem pokaźnego Podręcznika Programisty. Dopiero wówczas możemy sobie pozwolić na w miarę swobodny wybór jednego z wielu możliwych rodzajów pracy. Ustawienie odpowiedniego trybu pracy może się ponadto odbywać zdalnie, za pomocą programów, a wyboru emulacji można dokonać spośród: ANSI X3.64, Epson FX286e, IBM Proprinter III, IBM-Graphic Printer i DEC LA210.

Eksploatacja

Drukarka nie jest zbyt kłopotliwa w eksploatacji. Dzięki starannie wykonanym traktorom podającym papier, nie występuje niebezpieczeństwo klinowania się wydruków i przerywania taśmy papierowej. Dobre wyciszenie sprawia, że nie jest ona zanadto hałaśliwa i uciążliwa dla otoczenia. Dzięki zastosowaniu kasety z taśmą barwiącą, wymiana taśmy na nową jest łatwa.

Pojedyncza taśma wystarcza do wydrukowania 15 mln znaków. (Przy dużej liczbie wydruków, nie wolno zapominać o okresowym czyszczeniu wnętrza mechanizmu). Najbardziej narażone na uszkodzenia, z powodu zbierającego się kurzu, są wałki prowadzące głowicę drukarki, zatem częstotliwość ich czyszczenia należy w zasadzie dobierać do rodzaju papieru (nie powinna być jednak mniejsza, niż raz na 500 godzin pracy).

Pamiętajmy też, że prędkości poruszającej się głowicy są znaczne - przekraczają czasem 130 cm/s. Może to być źródłem drgań. Producent zaleca używanie stołu o stabilnej konstrukcji jako podstawy drukarki lub wytwarzanych przez firmę szafek będących jednocześnie magazynkami papieru.

Drukarka przeznaczona jest do pracy przy obciążeniu 25%. W takich warunkach średni czas międzyawaryjny MTBF - (Mean Time Between Failure) wynosi 10 tys. godz., a czas naprawy przez wykwalifikowany personel 30 min.

Uwagi

Genicom 3840EP nie jest drukarką przyjazną dla użytkownika, ale też ma znacznie więcej możliwości niż jej zwykła "kuzynka" biurowa. Aby móc je w pełni wykorzystać niezbędne jest uważne przestudiowanie dość przejrzyście napisanej instrukcji obsługi, w której umieszczono wyczerpujące informacje dotyczące obsługi technicznej, zaś szczegółowe dane, dotyczące ustawiania trybów pracy, rodzajów druku, drukowania kodów paskowych, itd. zamieszczono w obszernym, już przez nas przytaczanym Podręczniku programisty-operatora.

Nie jest to lektura łatwa (tym bardziej, że tylko w języku angielskim) lecz dopiero przebrnięcie przez nią, pozwoli w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w tej maszynie. Biorąc pod uwagę niebagatelną cenę sprzętu informatycznego, dziwi ciągle fakt, że dystrybutorzy nie oferują użytkownikowi dobrze przetłumaczonej lub wręcz napisanej z uwzględnieniem polskich realiów instrukcji obsługi w języku polskim.

Dziwne, gdyż w odniesieniu do drukarek Star ABC Data postępuje inaczej, a przecież ze znajomością angielskiego bywa różnie, i pewnie jeszcze długo będziemy mieć z tym problemem w naszym kraju kłopoty. Toteż już teraz, powinniśmy wraz z zakupionym sprzętem otrzymywać od sprzedawcy dobrze napisaną i starannie wydaną w języku polskim instrukcję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200