Drukarka Tektronix Phaser 140

Kolorowa drukarka atramentowa Phaser 140 firmy Tektronix Inc. nie należy do klasy urządzeń popularnych. Jest przeznaczona dla użytkowników z kręgów szeroko pojętego biznesu, którzy przygotowują np. prezentacje i raporty ilustrowane grafiką. Drukarka może być teżwykorzystywana przez grafików komputerowych lub studia DTP, jako urządzenie postscriptowe klasy ekonomicznej do wydruków próbnych.

Kolorowa drukarka atramentowa Phaser 140 firmy Tektronix Inc. nie należy do klasy urządzeń popularnych. Jest przeznaczona dla użytkowników z kręgów szeroko pojętego biznesu, którzy przygotowują np. prezentacje i raporty ilustrowane grafiką. Drukarka może być teżwykorzystywana przez grafików komputerowych lub studia DTP, jako urządzenie postscriptowe klasy ekonomicznej do wydruków próbnych.

Instalacja

Drukarka jest gotowa do użytku prawie natychmiast po wyjęciu z opakowania. Czynności instalacyjne sprowadzają się do podłączenia kabla między portem drukarki (równoległy, Ethernet, Local Talk) a komputerem lub siecią oraz załadowania oprogramowania sterującego. Wraz z drukarką dostarczane są sterowniki do komputerów PC (dla MS Windows, NetWare i sieci TCP/IP) oraz Macintosh (System 6.0.7 lub wyższy, sieci Apple Talk i Ether Talk).

Pierwsze wrażenie

Phaser 140 została zaprojektowana jako kolorowa drukarka sieciowa, która ma się charakteryzować łatwą obsługą, dużą niezawodnością i możliwie najlepszą wydajnością oraz jakością wydruków. Sądząc po podstawowych cechach eksploatacyjnych, jej producent dołożył wielu starań, by znaleźć takie rozwiązanie, które będzie zdolne usatysfakcjonować szerokie grono nabywców.

Drukarka jest mała i lekka (191 x 318 x 419mm, waga 6,4 kg). Można ją z powodzeniem ustawić np. na nieco głębszej półce, czemu sprzyja sprawny podajnik, przemyślana konstrukcja obudowy oraz wygodne i łatwo dostępne podstawowe elementy manipulacyjne.

Dołączona do drukarki dokumentacja jest dobrze opracowana, ale niestety podręcznik użytkownika jest dostarczany tylko w wersji angielskiej.

Szczegóły techniczne

Phaser 140 jest kolorową drukarką postscriptową (Adobe PostScript Level 2) formatu A4, przystosowaną do pracy z pojedynczymi, podawanymi automatycznie lub ręcznie kartkami o maks. wymiarze do 215 x 559 mm i gramaturze 52-90 g/m2. Urządzenie może też drukować na kopertach (od 166 x 92 mm do 240 x 104 mm), papierze samoprzylepnym, foliach itd. Niezadrukowany boczny margines jest nie większy niż 5 mm, zaś górny i dolny w sumie 15 mm.

Maksymalna rozdzielczość drukarki wynosi 360 x 360 dpi. Zastosowano w niej technologie poprawiające jakość wydruku TekColor Finepoint i TekColor Dynamic Correction (optymalizacja rozdzielczości i kolorów dotycząca wydruków oraz gamy barw monitora). Phaser 140 ma mechanizm o wydajności 1-2 str./min, zależnie od rodzaju nośnika oraz druku w kolorze lub monochromatycznym. Automatyczny podajnik papieru mieści 100 kartek. Urządzenie ma wewnętrzną pamięć RAM o standardowej pojemności 8 MB (maks. 24 MB) oraz szybki procesor RISC - AMD 29000 16 MHz.

Dzięki temu drukarka nie obciąża jednostki centralnej komputera podczas drukowania, a użytkownik nie musi długo czekać na wytworzenie obrazu strony. Urządzenie potrafi radzić sobie z wydrukiem nawet bardzo skomplikowanych obrazów i ilustracji.

Własności eksploatacyjne

Drukarka jest wyposażona w 4 oddzielne kałamarze z atramentem: z atramentem czarnym o podwójnej pojemności oraz kolorowe (cjan, magenta i żółty). Przyjęcie takiego rozwiązania powoduje, że kolor czarny odwzorowywany jest znacznie lepiej niż w tanich drukarkach 3-kolorowych oraz pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji drukarki przy nierównomiernym zużyciu kolorów. Według zapewnień producenta, kałamarze kolorowe zawierają ilość tuszu wystarczającą na zadrukowanie ok. 300 stron w kolorze przy 5% pokryciu, a kałamarz z czarnym atramentem na ok. 450 stron.

Moim zdaniem

Miałem już do czynienia z wieloma kolorowymi drukarkami wyższej klasy i twierdzę, że praca z nimi daje częstokroć gorsze efekty niż praca z Phaserem 140. Dotyczy to np. głębi uzyskiwanych kolorów, ich pozycjonowania względem siebie, zdolności do oddawania półtonów itd. Urządzenie może drukować na zwykłym papierze, jednak w zależności od rodzaju grafiki znacznie lepszą jakość uzyskuje się przy wykorzystaniu papierów specjalnych - pokrywanego lub nabłyszczanego. Na naszym rynku oferowane są też drukarki co najmniej o klasę lepsze i bardziej wszechstronne niż Phaser 140, ale oczywiście dużo droższe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200