Drukarka NEC Silentwriter SuperScript 660

Wyścig trwa. Producenci komputerowych peryferiów starają się dostarczać coraz tańszych, wydajniejszych i bardziej niezawodnych urządzeń, zaś firmy dealerskie nie szczędzą wysiłków, by przekonać nas o atrakcyjności swojej oferty. Jednym z wytwórców, który od lat stara się trzymać tych zasad, jest NEC - firma tradycyjnie już szturmująca nasze serca spokojnym, acz przemyślanym wzornictwem i przyjaznością wyrobów. Ostatnio na naszym rynku pojawiła się nowa drukarka laserowa tego producenta - model Silentwriter SuperScript 660 - o rozdzielczości 600x600 dpi i obniżonym poziomie hałasu.

Wyścig trwa. Producenci komputerowych peryferiów starają się dostarczać coraz tańszych, wydajniejszych i bardziej niezawodnych urządzeń, zaś firmy dealerskie nie szczędzą wysiłków, by przekonać nas o atrakcyjności swojej oferty. Jednym z wytwórców, który od lat stara się trzymać tych zasad, jest NEC - firma tradycyjnie już szturmująca nasze serca spokojnym, acz przemyślanym wzornictwem i przyjaznością wyrobów. Ostatnio na naszym rynku pojawiła się nowa drukarka laserowa tego producenta - model Silentwriter SuperScript 660 - o rozdzielczości 600x600 dpi i obniżonym poziomie hałasu.

Uruchomienie drukarki

Drukarkę NEC Silentwriter SuperScript 660 zaprojektowano z myślą o typowym biurze, jako nowoczesne, szybkie urządzenie klasy standard, które ma charakteryzować się łatwą obsługą, dużą niezawodnością i nieco tylko, (w porównaniu z konkurencyjnymi wyrobami o podobnej cenie), polepszoną jakością wydruków. W tej klasie próżno, zresztą, spodziewać się dzisiaj wystrzałowych nowinek technicznych, czy wyjątkowej szybkości, chociaż producent dołożył wielu starań, by znaleźć korzystny dla przeciętnego użytkownika kompromis.

Ale po kolei. Zgodnie z zasadą "plug and play", drukarka jest niemal gotowa do użytku po wyjęciu z opakowania. Czynności instalacyjne, które musi wykonać użytkownik, sprowadzają się do połączenia z komputerem, uzupełnienia zapasu papieru, zamontowania zintegrowanej kasety mieszczącej toner i światłoczuły bęben oraz zainstalowania oprogramowania sterującego pracą urządzenia. Warto w tym miejscu podkreślić przemyślaną konstrukcję obudowy, dzięki której wymienione czynności można wykonać dosłownie jedną ręką. Dołączony do drukarki podręcznik jest ładnie wydany i merytorycznie dobrze opracowany.

Szczegóły techniczne

Silentwriter SuperScript 660 jest windowsową (korzystającą z GDI) drukarką formatu A4, przeznaczoną do pracy z pojedynczymi kartkami A4 lub Letter o gramaturze 64-105 g/m2. Może ona, oczywiście, drukować także na kopertach (od Monarch do C5), papierze samoprzylepnym, foliach itd., podobnie jak inne tej klasy urządzenia dostępne na naszym rynku. Silentwriter ma wbudowany jeden, dwukierunkowy, szybki port równoległy, mechanizm o wydajności 6 str./min i... jako że jest drukarką korzystającą z procesora zainstalowanego w komputerze, ma "na pokładzie" jedynie 256 kB pamięci RAM. Drukarka ma dwa kierunki wyprowadzania papieru, standardowy dla kartek o mniejszej gramaturze (64-80 g/m2) oraz dla grubszego papieru wyjście na wprost, bez zaginania kartek, co zapobiega zacięciom.

Urządzenie ma rozdzielczość 300 lub 600 dpi, wspomaganą przez Sharp Edge Technology (wygładzanie krawędzi). Czas wydruku pierwszej strony jest niższy niż 25 sekund (czas rozgrzewania 85 s), co pozwala zaliczyć drukarkę do urządzeń działających w miarę szybko. Natomiast drugi ważny parametr - nie zadrukowany margines - jest nie większy z każdej strony niż 47 pkt, przy 300 pkt rozdzielczości, (czyli tylko ok. 4 mm), więc można przypuszczać, iż dla większości zadań okaże się zadowalający. Silentwriter potrafi drukować w trybie HP LaserJet IV P - obsługuje polecenia języka PCL, a po zainstalowaniu dodatkowej karty także PostScript.

Drukarka ma wymiary 370x358x120 mm, waży 8 kg, pobór mocy wynosi 400 W, a wydajność kasety z tonerem 2000 str. w wersji "starter" i 4000 str. w wersji "standard" przy 5% zaczernieniu.

Z bliska

Najbardziej urzekającą cechą tej drukarki jest niewątpliwie jej budowa. W Silentwriterze zastosowano bowiem, podobnie jak w niektórych konstrukcjach innych producentów (np. Dataproducts, Lexmark, Mannesmann Tally i in.), rozwiązanie określane jako GDI emulation. Polega ono na wykorzystywaniu przez drukarkę (do wytwarzania obrazu strony) tego samego mechanizmu programowego, który w Windows odpowiada za wyświetlanie grafiki na ekranie. Konsekwencją przyjęcia takiego rozwiązania jest szybszy czas reakcji Silentwritera na polecenie "drukuj", dokładniejszy WYSIWYG (to co widzisz na ekranie otrzymasz na wydruku), znaczne uproszczenie konstrukcji (mniej pamięci RAM, prostszy procesor) oraz możliwość kontroli wszelkich parametrów pracy z poziomu ekranu, wskutek czego udało się producentowi zrezygnować z jakichkolwiek przycisków na panelu kontrolnym.

Niecodzienny jest również kształt obudowy Silentwritera. Przywodzi on na myśl typowe drukarki igłowe lub atramentowe. Mimo dość dużych rozmiarów drukarka łatwo daje się ustawić na biurku i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, choć może nieco więcej niż HP LJ 4L. Gniazdo kabla drukarkowego znajduje się z tyłu, a wtyczka niestety wystaje na zewnątrz, choć pozostałe "ważne miejsca", takie jak gniazda służące do podłączenia dodatkowych kart, włącznik zasilania, czy też tacka służąca do podawania pojedynczych kartek zostały rozmieszczone bardzo ergonomicznie).

Drukowanie

Silentwriter, dzięki korzystaniu z GDI może dysponować bardzo dużą liczbą skalowalnych i bitmapowych czcionek - wszystkimi, które są dostępne w Windows. (Co się tyczy firmowego zestawu - 35 czcionek typu Intellifont oraz 10 fontów TrueType są one pozbawione polskich znaków diakrytycznych, ale w praktyce nie ma to większego znaczenia). Krycie i rozdzielczość są bowiem doprawdy wyśmienite, a wbudowany SET sprawuje się całkiem nieźle. Drukowaliśmy zarówno duże czarne płaszczyzny, jak też testowe siatki i inne podobne obrazki, za każdym razem z dobrym skutkiem. Równie pomyślnie wywiązała się ta drukarka z drukowania na kopertach i folii.

Jedną z zalet drukowania przy zastosowaniu GDI jest wykorzystywanie przez drukarkę pamięci wirtualnej , dzięki czemu ani razu nie pojawiły się problemy związane z próbą wydruku zbyt skomplikowanej grafiki (complex page). Drukowanie z systemu DOS jest również możliwe, ale wymaga uruchomienia Windows i przejścia do DOS, bez zamykania Windows.

Należy dodać, że Silentwriter pracuje wyjątkowo cicho (46 dBA). Nie wymaga też praktycznie żadnej ingerencji w trakcie eksploatacji (na dwa pełne pojemniki papieru - w sumie 300 arkuszy, nie zacięła się ani jedna kartka). Poza tym drukarka sama "usypia" podczas bezczynności (EPA Energy Star), a więc jest urządzeniem energooszczędnym.

Kolorowe wydruki

Na wstępie wspomniałem o wygodzie użytkowania. Firma NEC dołożyła wielu starań, by dostarczony wraz z drukarką zestaw sterowników potrafił spełnić oczekiwania użytkowników. Znajdziemy w nich bowiem zarówno opcje pozwalające na skalowanie grafiki, rozjaśnianie wydruku, czy regulację kontrastu, jak też udogodnienia mające na celu oszczędzanie tonera, czy... naszych nerwów w czasie drukowania broszur (duplexing). Co więcej, jeżeli zakupimy opcjonalną kasetę z tonerem "kolorowym" (do wyboru żółty, czerwony lub niebieski) można wydrukować w kolorze np. logo firmy, a po zmianie pojemnika i ponownym załadowaniu tego samego arkusza papieru, dokończyć drukowanie listu.


TOP 200