Drukarka Brother HL 631

Drukarka laserowa Brother HL-631 jest niewielkim urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim do pracy jednostanowiskowej, w małych środowiskach biurowych, określanych po angielsku - SOHO (Small Office - Home Office).

Drukarka laserowa Brother HL-631 jest niewielkim urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim do pracy jednostanowiskowej, w małych środowiskach biurowych, określanych po angielsku - SOHO (Small Office - Home Office).

HL-631 drukuje z szybkością 6 str./min przy rozdzielczości 300 dpi na kartkach formatu A4. Podajnik papieru (odchylony ok. 30 od pionu), może pomieścić jednorazowo 200 kartek. Przewidziano także możliwość ręcznego podawania papieru. Drukarka ma nietypowy opływowy kształt, przypominający maskę samochodu. W porównaniu do poprzednich modeli droga papieru została wyprostowana, co pozwala na stosowanie dosyć grubych kartek - nominalnie do 135 g/m2, chociaż próby druku na kartonie (ok. 200 g/m2) również dały zadowalające efekty.

Panel kontrolny drukarki jest wyposażony w 2 przyciski i 4 diody świecące LED. Za ich pomocą można wybrać odpowiedni tryb pracy bądź uzyskać wydruk testowy.

Urządzenie jest wyposażone w procesor Motorola MC68000 16 Mhz, pamięć 1 MB z możliwością rozszerzenia do 2 MB. Zastosowanie techniki kompresji danych pozwoliło na zwiększenie szybkości druku oraz zredukowało wymagania na pamięć.

W drukarce nie przewidziano wyłącznika sieciowego. Po włączeniu do sieci jest ona gotowa do pracy. Nie ma też potrzeby jej wyłączania - kilkanaście minut bezczynności (standardowo - 15 min), powoduje automatyczne przejście urządzenia w stan uśpienia. Naciśnięcie jednego z przycisków na konsoli lub wysłany z komputera strumień danych natychmiast budzi drukarkę. Podczas pracy pobiera ona 480 W mocy, w trybie oczekiwania - 60 W zaś w stanie "uśpienia" tylko 10 W.

Hałas emitowany w czasie drukowania jest dość wysoki i wynosi 50 dBA. Powodowany on jest głównie przez wentylatory chłodzące laser i wałek utrwalający. W trybie oczekiwania hałas spada do ok. 38 dBA, podczas "snu" drukarka milknie całkowicie.

Drukarka, może realizować druk dwustronny, tzw. duplex manualny. Polega to na tym, że najpierw drukowane są strony nieparzyste, a następnie parzyste. Ponowne włożenie kartek do drukowania należy do użytkownika.

Obsługa

Wraz z drukarką dostarczane są sterowniki dla systemów DOS i Windows oraz zestaw fontów TrueType.

Program instalacyjny dla MS Windows 3.1 modyfikuje plik SYSTEM.INI, aktywując sterownik równoległej komunikacji dwustronnej (Centronics). Po instalacji, konieczny jest restart całego systemu.

Dla środowiska DOS opracowano program rezydentny, pracujący w "tle" - rodzaj zdalnego zarządcy pracy drukarki, pozwalający na ustawianie parametrów wydruku z klawiatury.

Drukarka może emulować HP LaserJet IIP, IBM Proprinter XL i Epson FX-850. Przełączanie między emulacjami odbywa się automatycznie, podobnie jak w większości modeli drukarek laserowych tej firmy.

Eksploatacja

Zespół drukujący składa się z dwóch oddzielnych części: pojemnika z tonerem i światłoczułego bębna.

Jeden pojemnik z mikrotonerem wystarcza na zadrukowanie ok. 3 tys. stron formatu A4 z przeciętną gęstością 4%. Należy pamiętać o tym, że po pierwszej sygnalizacji braku toneru, drukarka odmówi dalszej pracy po wydrukowaniu ok. 100 stron. Bęben światłoczuły pozwala na wydrukowanie ok. 17 tys. stron formatu A4.

Konstrukcja drukarki jest na tyle prosta, że wymiana materiałów eksploatacyjnych nie sprawia żadnych kłopotów.

Opcje

Do drukarki można dodatkowo dokupić port szeregowej transmisji danych. Pozwala on na wykorzystywanie portu RS w komputerze (dystans między drukarką a komputerem można wtedy zwiększyć do kilkunastu metrów) lub na pracę w środowisku Macintosh. Można wybrać typ portu: RS232 lub RS422 poprzez mechaniczne przełączenie. Dla RS232, ustalenie parametrów transmisji danych odbywa się za pomocą zespołu mikroprzełączników oraz DOS-owego polecenia "mode". W przypadku RS422 w środowisku Macintosha odbywa się to automatycznie i ogranicza do zainstalowania portu i odpowiednich sterowników na dysku komputera.

Instrukcja obsługi

Dystrybutor opracował bardzo krótką, polską instrukcję instalacji drukarki, zawierającą zwięzły opis czynności niezbędnych do poprawnego zainstalowania i używania drukarki. Jeśli potrzebny jest szerszy opis i bardziej szczegółowe informacje, użytkownik musi odwołać się do instrukcji w języku angielskim. Podręcznik napisany jest przystępnie i zawiera niezbędne opisy instalacji drukarki i sterowników oraz wymiany materiałów eksploatacyjnych. Poza tym zawiera także listę mogących wystąpić błędów i nieprawidłowości w pracy drukarki.

Ocena drukarki

Drukarka Brother HL-631 jest średniej klasy drukarką, a jej parametry i cena lokują ją wśród drukarek jednostanowiskowych, przydatnych w małych biurach lub w domu. Jak na sprzęt tej klasy, jest urządzeniem stosunkowo głośnym. Pomimo niewielkich rozmiarów (365x453x393 mm, masa: 9,2 kg), po rozłożeniu pojemnika odbiorczego kartek, drukarka zajmuje ponad 60 cm.

Można mieć pewne zastrzeżenia dotyczące zasilania drukarki. Pominięcie włącznika sieciowego jest wynikiem troski konstruktorów o uproszczenie obsługi urządzenia - jeszcze jeden "kłopot" mniej na głowie użytkownika. Jest to dobre rozwiązanie w krajach, gdzie sieć energetyczna służy do przesyłania energii, a nie zakłóceń. W Polsce, kupując taką drukarkę, lepiej zasilać ją raczej pośrednio z urządzenia odłączanego od sieci. Przy stosowaniu zwykłego, "kserograficznego" papieru polskiej produkcji, co pewien czas drukarka "pobierała" z podajnika po dwie kartki jednocześnie. Problem ten ustąpił po zastosowaniu papieru produkcji fińskiej.

Podsumowując, pomimo kilku drobnych wad, drukarka Brother HL-631 wydaje się być interesującą i wartą uwagi ofertą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200