Drukarek atramentowych ciąg dalszy...

Po raz kolejny w rubryce ''Komputer na biurku'' gości drukarka atramentowa. Tym razem jest to wyrób Lexmarka o nazwie IBM ExecJet II 4076. Nie ma już chyba nikogo, kto nie zetknął się z tego typu technologią druku. Zaskarbia on sobie coraz więcej zwolenników, gdyż urządzenia takie są ciche, szybkie i pracują z coraz większą rozdzielczością.

Po raz kolejny w rubryce ''Komputer na biurku'' gości drukarka atramentowa. Tym razem jest to wyrób Lexmarka o nazwie IBM ExecJet II 4076. Nie ma już chyba nikogo, kto nie zetknął się z tego typu technologią druku. Zaskarbia on sobie coraz więcej zwolenników, gdyż urządzenia takie są ciche, szybkie i pracują z coraz większą rozdzielczością.

Bez zbędnych słów...

IBM ExecJet II 4076 jest drukarką stacjonarną o wadze 5 kg i wymiarach 269x363x282 mm. Poza prostopadłościenny obrys drukarki u góry wystaje automatyczny podajnik papieru mieszczący 150 arkuszy. Po zadrukowaniu papier wyprowadzany jest w dolnej części z przodu obudowy na wysuwany spod spodu plastikowy odbiornik papieru. Dla formatu kartek A4 należy przewidzieć ok. 30 cm miejsca przed drukarką. Kąt między pozycją wejściową i wyjściową drukowanego materiału wynosi ok. 110o, dzięki czemu można stosować papier nieco sztywniejszy od standardowego (zalecana gramatura do 120 g/m2). Maksymalny rozmiar stosowanych arkuszy to 364x223 mm, a drukarka obsdługuje oczywiście wszelkie mniejsze formaty, włączając w to koperty, które są drukowane bez problemów (również z automatycznego podajnika), o ile ich rozmiar przekracza 127x76 mm.

W ExecJet II zadziwiająco niski jest poziom hałasu - tylko 45 dB. W praktyce w czasie pracy słychać jedynie szum przesuwającej się po papierze głowicy, bez klekotania podajnika papieru czy innych elementów. Drukarka pracuje z szybkością 3 str./min w trybie draft (300 zn./s) lub 2 str./min w trybie druku dokładnego letter quality (167 zn./s). Standardowa rozdzielczość wynosi 300x300 dpi, ale z użyciem PQET (Print Enhancement Technology -technologia wygładzania krzywych analogiczna do REt stosowanego w drukarkach HP) osiąga się 600x300 dpi.

Według zapewnień producenta zbiornik z tuszem wystarcza na 1000 standardowo drukowanych (5% zaczernienia) stron, natomiast przewidziane obciążenie wynosi 2000 stron w ciągu miesiąca. Tusz wymienia się bez problemów po uniesieniu klapki w górnej części obudowy.

Polskie fonty, ciekawy parel sterujący...

W pamięci drukarki umieszczono 12 rezydentnych skalowalnych fontów oraz 2 bitmapowe. ExecJeta wyposażono w bufor 21 KB, który można rozszerzyć o 256 KB RAM (SIMM) lub ewentualnie 256 KB lub 1 MB stosując pamięci typu Flash. Drukarka ma zainstalowane polskie fonty w standardzie Mazovii i Latin 2, jednakże ich uruchomienie wymaga przesłania odpowiedniego rozkazu z programu sterującego. Wkrótce będzie dodawany na dyskietce odpowiedni program, który będzie można dołączyć do AUTOEXEC.BAT.

W ExecJet w ciekawy sposób rozwiązano panel sterujący. Zawiera on 4 przyciski i 4 wskaźniki stanu pracy. Po uniesieniu klapki z opisami pod spodem znajdują się inne opisy tych samych klawiszy i wskaźników. Jednym z nich jest sygnalizacja niskiego poziomu tuszu w zbiorniku. Równie oryginalny jest sposób przejścia ze złącza równoległego na szeregowe: opcjonalnie można zakupić odpowiednią przejściówkę, którą zakłada się na kabel od strony komputera. Jest ona wyposażona w komplet mikroprzełączników pozwalających na uzyskanie odpowiednich parametrów transmisji.

Programy sterujące

Na dyskietkach z oprogramowaniem znajdują się sterowniki do kilku aplikacji DOS-owych: Lotus 1-2-3, Microsoft Word 5.5 i Works 2.0, WordPerfect 5.1 oraz do Windows w wersji 3.0 i 3.1.

Sterownik dla Windows umożliwia m.in. wybór rozdzielczości drukowania powierzchni, jakości, kontrastu. Jedną z ważniejszych opcji jest wybór wydajności tuszu, która pozwala zaoszczędzić znaczne jego ilości.

Program Toolkit pozwala m.in. na zainstalowanie odpowiedniego sterownika DOS-owego, załadowanie fontów zarówno do pamięci RAM jak i Flash oraz sformatowanie tej ostatniej. Pamięć Flash ma tę zaletę w stosunku do standardowej RAM, że po wyłączeniu napięcia dane w niej zapisane nie zostają skasowane; można to zrobić jedynie przez przeformatowanie i zapisanie nowej zawartości.

Co w zestawie?

Wraz z drukarką ExecJet II 4076 nabywca otrzymuje przewód zasilający, plastikową kształtkę podtrzymującą papier, dyskietki ze sterownikami, pojemnik z tuszem oraz komplet podręczników.

Przez wystający poza obudowę zamontowany na stałe podajnik papieru pudło z drukarką jest dość sporych rozmiarów (38x40x49 cm). Łatwo można policzyć, że ponad 80% przestrzeni w pudełku to styropian i powietrze. Gdyby podajnik mógł być montowany osobno, pudło mogłoby być znacznie mniejsze. Na szczęście drukarka nie jest przenoszona zbyt często (zwłaszcza w pudle).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200