Drugie studio

Firma Powersoft zapowiedziała wprowadzenie na rynek pakietu narzędzi programistycznych, który ma być odpowiedzią na Visual Studio Microsoftu.

Firma Powersoft zapowiedziała wprowadzenie na rynek pakietu narzędzi programistycznych, który ma być odpowiedzią na Visual Studio Microsoftu.

Podczas międzynarodowej konferencji programistów Powersoft, firma poinformowała, że zamierza dostarczać obszerny zestaw narzędziowy PowerStudio, zawierający wszystkie najważniejsze jej produkty w wersji Enterprise, połączone jednym zintegrowanym środowiskiem programistycznym. Po raz pierwszy Powersoft, będący częścią firmy Sybase, zapowiedział stworzenie takiego pakietu tuż po wiosennej premierze opracowanego przez Microsoft zestawu Visual Studio 97. Nie ujawniono daty premiery rynkowej PowerStudio ani jego ceny. Nieoficjalnie mówi się, że wprawdzie cena zestawu będzie korzystniejsza od ceny wszystkich aplikacji wchodzących w skład PowerStudio, jednak nie należy oczekiwać, że będzie niższa od ceny konkurencyjnego produktu Microsoftu.

W skład zestawu PowerStudio wejdzie: pakiet do opracowania aplikacji biznesowych klient/serwer PowerBuilder 6.0, środowisko do tworzenia aplikacji w Javie PowerJ, pakiet Power++ do tworzenia aplikacji w C++, narzędzie do modelowania struktur baz danych AppModeller, pakiet to opracowania aplikacji dla WWW - PowerSite, serwer bazy danych Sybase SQL Anywhere oraz monitor transakcji Jaguar CTS.

Zestaw jest wyraźnym przykładem tego, że strategia rozwoju narzędzi Powersoft zmierza w kierunku systemów do opracowania komponentów (za pomocą C++ i Java) oraz efektywnego ich wykorzystania w aplikacjach dla biznesu, tworzonych za pomocą PowerBuildera. Dołączenie monitora transakcji Jaguar jest sygnałem dla dużych przedsiębiorstw, iż firma stara się zaspokoić ich potrzeby w zakresie obsługi wieloplatformowych aplikacji dla środowisk rozproszonych.

PowerStudio umożliwi tworzenie aplikacji dla wielu środowisk systemowych i sprzętowych (MacOS, Windows, Unix). Wątpliwości analityków budzi jednak fakt, jak wielu programistów będzie w stanie wykorzystać potężne możliwości zestawu; zwykle bowiem osoby używające PowerBuildera niechętnie posługują się C++, zaś twórcy aplikacji dla Web używający języka Java niechętnie posługują się PowerBuilderem.


TOP 200