Drugi serwer IBM oparty na architekturze X3

IBM wprowadzi w połowie czerwca na rynek swój drugi serwer oparty na architekturze X3, który może zawierać do 32 procesorów Xeon. Dysponując tak dużą mocą obliczeniową, komputer będzie mógł obsługiwać bardzo duże bazy danych i pełnić funkcję platformy do konsolidowania serwerów.

Produkt nosi nazwę eServer x460 i został zaprojektowany na bazie firmowej architektury X3, której kluczowym elementem jest chipset Hurricane. IBM pracował nad architekturą X3 trzy lata i wydał na badania ok. 100 mln USD, starając się wprowadzić do serwerów opartych na procesorach Xeon rozwiązania, które były do tej pory stosowane w komputerach typu mainframe. Są to rozwiązania zwiększające niezawodność pracy systemu i funkcje do wirtualizowania zasobów.

Na początku tego roku IBM wprowadził do swojej oferty swój pierwszy produkt oparty na architekturze X3 - czteroprocesorowy system eServer x366. Tak jak x366, serwer x460 ma wysokość 3U i zawiera cztery gniazda.

Zobacz również:

Serwer x460 wyposażony w dwa procesory kosztuje od 18 tys. USD. Produkt został tak zaprojektowany, aby użytkownik mógł w przyszłości zmodyfikować system i przejść na dwurdzeniowe układy CPU.

Serwer x460 pojawi się oficjalnie na rynku 17 czerwca. Będzie dostępny z Xeon 3,3, 3 i 2,83 GHz. Procesory taktowane zegarem 3,3 i 3 GHz dysponują buforem L3 o pojemności 8 MB, a procesor 2,83 GHz dysponuje buforem o pojemności 4 MB.


TOP 200