Druga szansa na sukces

Nie samym procesorem...

Niestety, Intelowi nie udało się równocześnie wprowadzić na rynek chipsetu obsługującego nowy procesor. Producentom sprzętu dostarczono jedynie część komponentów układu Intel E8870. Jego kompleksowa wersja, jak zapewniają przedstawiciele firmy, ma trafić na rynek jesienią br.

"Układ E8870 umożliwia budo- wanie systemów składających się z praktycznie dowolnej liczby procesorów. Z naszych informacji wynika, że producenci komputerów mają w planach budowę komputerów wyposażonych nawet w 256 proce- sorów Itanium" - mówi Paweł Gepner. - "Standardowym komponentem systemu jest płyta procesorowa, na której można umieścić maksymalnie 4 procesory. Do każdej konfiguracji systemu powyżej 4 procesorów trzeba dodać tzw. SPS (Scalability Port Switch)". Producenci sprzętu tworzą go samodzielnie na podstawie dostarczonej przez firmę dokumentacji i metodologii oraz po konsultacji z inżynierami Intela.

Część producentów uznała jednak, że chipset, w sytuacji gdy wszystkie komputery są wyposażone w identyczne procesory, jest jednym z kluczowych czynników decydujących o przewadze konkurencyjnej. Dlatego - tak jak HP czy IBM - zdecydowała się na samodzielne opracowanie chipsetów.

Intel zamierza zaoferować mniejszym producentom sprzętu oraz firmom integratorskim tzw. building block, czyli gotowy serwer wypo- sażony maksymalnie w 4 procesory Itanium. Serwer, określany kodowo Tiger, w obudowie o wysokości 4U będzie mógł być oferowany z własnym logo dostawcy.

Co dalej?

Następna wersja Itanium, określana roboczo Madison, ma zostać wprowadzona na rynek w przyszłym roku. Wydajność wzrośnie dzięki zwiększeniu pojemności pamięci podręcznej do 6 MB oraz większej częstotliwości taktowania. Nie należy jednak oczekiwać wzrostu wydajności podobnego do tego, jaki nastąpił między Itanium a Itanium 2. Zarówno Madison, jak i następny w kolejności Montecito, którego premierę przewidziano na 2004 r., będą budowane w tej samej architekturze co Itanium 2 - zostaną zachowane gniazdo procesora, szyna systemowa i chipset.

Intel ma zaplanowany harmonogram prac badawczych do 2010 r. Poza Madisonem i Montecito in- żynierowie pracują jeszcze nad trzema kolejnymi układami. Informacje o nich są jednak pilnie strzeżone.


TOP 200