Druga młodość

Opinie, czym w istocie jest komputer sieciowy, są całkowicie rozbieżne. Jedni mówią o śmierci komputera PC, zaś drudzy upatrują w nim marketingową bzdurę.

Opinie, czym w istocie jest komputer sieciowy, są całkowicie rozbieżne. Jedni mówią o śmierci komputera PC, zaś drudzy upatrują w nim marketingową bzdurę.

O komputerach sieciowych już bardzo wiele napisano za nim w ogóle się fizycznie pojawiły. Dopiero sam koniec roku przyniósł kilka premier prototypowych rozwiązań, które znajdą się w masowej sprzedaży dopiero w przyszłym roku. Niestety przyszedł też czas na pierwsze rozczarowania. Komputery sieciowe nie są niestety tak tanie, jak to pierwotnie obiecywano. Chociażby za niedawno zaprezentowany przez Suna komputer JavaStation trzeba zapłacić ponad 800 USD i to w cenę nie wliczono ani monitora i klawiatury. Tańsze rozwiązania niestety automatycznie oznaczają dość niskie parametry techniczne.

Komputer sieciowy, to w gruncie rzeczy całkiem zwyczajny komputer, pozbawiony tylko stacji dysków miękkich i twardych, a za to znacznie lepiej wyposażony w interfejsy. Produkowany masowo, ma być równie prosty w instalacji jak typowy telefon. Rzeczywistą korzyść stosowania komputera sieciowego może stanowić redukcja kosztów utrzymania komputera w sieci wewnętrznej. Instalowanie oprogramowania i ujednolicanie obowiązujących aktualnie wersji aplikacji na poszczególnych komputerach, utrzymywanie pożądanej konfiguracji i walka z wirusami, czynią administrowanie, wydawałoby się prostym, komputerem PC w firmie dość kosztownym przedsięwzięciem. Jednocześnie komputer sieciowy wymaga dostępu do sieci o dużej przepustowości, by obsługiwane aplikacje mogły ładować się na niego w akceptowalnym dla użytkownika czasie. Z tych względów wnosić można, iż komputery sieciowe nie zniszczą PC, a jedynie częściowo wyprą go z określonych segmentów rynkowych. Może on znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwa i instytucjach, gdzie do tej pory wykorzystywana jest duża liczba komputerów PC obsługujących standardowy zestaw aplikacji.

Brak powszechnie dostępnych szybkich łączy sprawia, iż komputerem sieciowym obecnie nie jest zainteresowany indywidualny użytkownik. O takich odbiorcach myślą jednak producenci sprzętu elektronicznego powszechnego użytku, tacy jak SONY. Przygotowują dla nich telewizory i przystawki do istniejących odbiorników wyposażone w możliwości współpracy z Internetem, a w szczególności pajęczyną WWW.

Wprowadzenie komputerów sieciowych trzeba jednak wiązać z pojawieniem się technologii języka Java. Nie jest ona jeszcze jednym dodatkowym aspektem wykorzystania komputera sieciowego, ale raczej czynnikiem, które daje całemu przedsięwzięciu pewne szanse powodzenia. Większość argumentów przywoływanych przez zwolenników komputerów sieciowych równie dobrze może odnosić się do znanych od dawna terminali, które w przeważającej części uległy ekspansji komputerów PC. To jednak właśnie lokalne wykonywanie aplikacji odróżnia komputer sieciowy, taki jak Java Station, od X-terminala. Java zaś zapewnia całkowitą niezależnoŁć od platformy sprzętowej, dzięki czemu znika problem heterogeniczności sieci.


TOP 200