Drony będą transportować do szpitali krew

Eksperci z polskiej firmy Pentacomp pracują od kilku miesięcy nad projektem Airvein, który pomoże szpitalom i Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szybszym transporcie krwi. Będzie to możliwe dzięki dronom i specjalistycznemu oprogramowaniu zarządzającemu takimi bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Skuteczność transportu medycznego z wykorzystaniem dronów jest niezaprzeczalna, nikt już z tym faktem nie polemizuje. Wykorzystanie dronów do transportu krwi, leków to droga ewolucji w służbie zdrowia. Bezzałogowe statki powietrzne stanowią alternatywę dla karetek, które z powodu natężonego ruchu w miastach, pokonują nieporównywalnie wolniej tę samą trasę.

System Airvein składa się z 3 głównych elementów: z oprogramowania odpowiedzialnego za zarządzanie flotą bezzałogowych statków powietrznych i kontrolę realizacji misji transportowych w trybie automatycznym; hangarów, w których drony są obsługiwane bez udziału człowieka, a wymiana baterii, załadowanie lub rozładowanie cargo odbywa się zdalnie; oraz z floty bezpiecznych i niezawodnych dronów transportowych charakteryzujących się dużym zasięgiem i udźwigiem.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

W Pentacompie trwają obecnie intensywne prace nad testami systemu. Twórcy przyjęli bardzo ambitne założenia dotyczące parametrów lotu, które system osiągnął bez problemu. W ostatnich testowych lotach dron pokonał dystans 25 km z obciążeniem 5,5 kg. W powietrzu spędził 29 minut, a jego średnia prędkość w trakcie przelotu wynosiła około 50 km/h. To osiągi niespotykane dotąd na polskim rynku.

Docelowa forma statku powietrznego będzie gotowa już niebawem. Aby mieć pewność, że konstrukcja jest bezpieczna i sprawdzona w każdych możliwych warunkach, zostanie poddana kolejnym próbom. Wszystko po to, by już wkrótce uruchomić pierwszy komercyjny most powietrzny z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200