Drogie robaki

Straty wysokości blisko 11 mld USD spowodowały już w tym roku na całym świecie wirusy komputerowe - wynika z raportu opracowanego przez firmę Computer Economics.

Na 10,7 mld USD ocenia się straty spowodowane w tym roku na całym świecie przez wirusy komputerowe. Tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego przez niezależną firmę analityczną Computer Economics.

Blisko jedna czwarta tej kwoty to straty poniesione w wyniku działania robaka Code Red - koszty usuwania insekta oszacowano na 1,1 mld USD, zaś na 1,5 mld straty poniesione przez zaatakowane firmy na skutek przestojów w pracy. Do znacznych strat przyczynił się również wciąż aktywny SirCam, który zaatakował ponad 2,3 mln komputerów (straty oceniono na 1,035 mld USD).

Zobacz również:

"Jeśli do końca roku nie pojawią się żadne nowe, niebezpieczne wirusy, to suma strat w roku 2001 wyniesie ok. 15 mld USD" - mówi Michael Erbschloe, przedstawiciel Computer Economics.

W raporcie uwzględniono również straty spowodowane przez wirusy w poprzednich latach - w 2000 r. oszacowano je na 17,1 mln USD, zaś w 1999 r. na 12,1 mln. "Najdroższym" wirusem w historii jest do tej pory Love Bug, który w maju 2000 r. spowodował na całym świecie straty rzędu 8,7 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200