Droga do przyszłych standardów

IDC opracowała raport dotyczący porozumienia producentów serwerów intelowskich z SCO.

IDC opracowała raport dotyczący porozumienia producentów serwerów intelowskich z SCO.

International Data Group (IDC) twierdzi, że Santa Cruz Operation (SCO) podpisując umowę z siedmioma producentami systemów, dotyczącą instalacji UnixWare 2.x na intelowskich serwerach SMP, wykonała pierwszy krok w ustanawianiu tego systemu operacyjnego standardem przemysłowym. Wśród producentów, którzy zdecydowali się na sprzedaż UnixWare 2.x, są Compaq Computer, Data General, ICL, NCR, Olivetti, Siemens-Nixdorf i Unisys. Serwery będą pracować pod kontrolą skalowalnego systemu UnixWare 2.1 opartego na UnixSystems V Release 4.2. Będzie można je rozbudowywać, instalując od 16 do 32 procesorów.

Luka w procesorach

NCR i Unisys zapowiadają licencjonowanie kodu źródłowego Unix System V release 4 w celu modyfikacji i lepszego przystosowania go do pracy na ich intelowskich serwerach. Zdaniem IDC, producenci skoncentrują się na optymalizacji kodu i specyficznych dla systemu sterowników do własnej platformy sprzętowej producenta. Dodatkowe moduły - platform support kits (PSK) - będą dostarczane przez producentów sprzętu. SCO zamierza przekonać producentów, by część dodatkowych funkcji dołączyć do jądra systemu operacyjnego. Wśród rozpatrywanych przez firmę technologii znajdują się: obsługa NUMA (non-uniform memory architecture), tworzenie klastrów, zabezpieczanie klastrów przed awarią oraz funkcje zwiększające dostępność, niezawodność oraz wydajność systemów Unix/Intel.

SCO zmierza w kierunku podziału rynku na dwa główne segmenty - systemy Unix, działające na platformie Intela, oraz serwery departamentowe z SCO Open Server. Obecnie podstawowym celem koncernu jest uzyskanie znaczącego udziału w rynku średnio wydajnych serwerów unixowych. SunSoft, który ostatnio rozpoczął sprzedaż SolarisX86 dla systemów Intela, jak na razie nie osiągnął znacznych korzyści. Według IDC, SCO ma rok na zapełnienie luki między skalowalnością Windows NT (do 8 procesorów) a skalowalnością Unixa (do 32 procesorów). Użytkownicy korporacyjnych serwerów Intela, aby osiągnąć dodatkową wydajność dla rosnącej liczby aplikacji, niedostępnych na platformie NT, będą potrzebowali wciąż ulepszanego Unixa. Hewlett-Packard, partner SCO, zapowiada wprowadzenie po 1998 r. wersji HP-UX pracującej na platformie serwerów Intela. Kolejne wersje HP-UX będą oparte

na tej samej technologii jądra, co UnixWare. Zarówno obecna 32-bitowa wersja UnixWare, jak i przyszła 64-bitowa, stanowić mają dla niektórych producentów rozwiązanie stosowane wymiennie z ich własną wersją Unixa.

Jest o co walczyć

Według analiz rynkowych, rynek unixowy wzrasta o 20% rocznie. W najbliższej przyszłości zwiększać się będzie zarówno segment intelowski, jak i RISC-owy. Według spejalistów IDC, najwydajniejszymi systemami unixowymi będą nadal systemy oparte na układach RISC, takich jak HP PA-RISC, Sun UltraSPARC, IBM POWER2 i PowerPC, Digital Alpha oraz Silicon Graphics MIPS. Ponadto zwiększająca się wydajność Pentium Pro Intela spowoduje zmniejszanie się luki w wydajności między obiema technologiami.

Nie należy przyjmować obecnego porozumienia za pełną konsolidację rynku Unixa, ponieważ żaden z piątki największych unixowych producentów nie zdecydował się na przystąpienie do koalicji.


TOP 200