Droga do przełączanych sieci (cz. III)

Przełączany LAN lub ATM są dobrymi alternatywami dla przełączania grup roboczych. Inżynierskie, unixowe stacje robocze największą korzyść odniosą zapewne z przełączników ATM dla grup roboczych i zwykle będą wymagały kabla kategorii 5 (gruby koncentryk) lub też światłowodu. Grupy robocze, oparte na komputerach PC, będą wystarczająco dobrze obsłużone przez przełączany LAN i będą działały na kablu miedzianym kategorii 3.

Bardziej zaawansowane przełączniki LAN mogą zapewnić spójność sieci szkieletowej poprzez port zewnętrzny (uplink port). Pozwala on podłączyć nieprzełączalny ruch graniczny do większego kanału sieci szkieletowej, takiego jak FDDI, Fast Ethernet czy ATM bez blokowania wydajności ruchu, który zachodzi wewnątrz przełącznika. Ten rodzaj spójności pozwala na konstruowanie dużych płaskich sieci w kombinacji z przełącznikami FDDI, Fast Ethernet i ATM w sieci szkieletowej przy mniej kosztownym, rozproszonym przełączaniu desktopowym.

Koszt przełączania desktopów waha się od 200 USD do 500 USD na port. Ogólnie, przełączniki w tej kategorii są oferowane w postaci wieży, chociaż trend idzie w kierunku modułów przełączanych oferowanych na płycie inteligentnych hubów.

Przełączane grupy robocze

Wprowadzenie przełączników na poziomie grup roboczych udostępnia wyważone rozwiązanie dla użytkowników potrzebujących większych przepustowości sieci. Przełącznik może być użyty w celu segmentowania serii wieżowych lub modularnych hubów w mniejsze grupy robocze. Dla przykładu, w pojedynczej sieci lokalnej ze 100 użytkownikami każdy z nich dostaje 1/100 przepustowości sieci wynoszącej 10 Mbps. Poprzez segmentowanie sieci na grupy po 10 użytkowników każdy z nich dostanie 1/10 szybkości 10 Mbps. Daje to 10-krotny wzrost szybkości całej sieci.

Przełącznik dla grup roboczych może być także użyty, jako punkt agregacji serwerów przechowujących zasoby grupy roboczej. Każdy z serwerów może otrzymać dedykowane przyłącze do przełącznika. Poprzez przyłączenie przełącznika do sieci szkieletowej 100 Mbps, każdy serwer może wysyłać, poprzez sieć szkieletową, dane do konkretnego komputera PC z pełną szybkością 10 Mbps.

Istnieje wiele opcji konfiguracyjnych dla przełączanych grup roboczych. Najlepsze przełączniki są typu "plug & play". Będąc w pełni modularne pozwalają na dowolną kombinację interfejsów lub portów zewnętrznych (uplink). Przełączniki dla grup roboczych kosztują od 500 do 1 tys. USD za port i są dostępne w postaci wieży i modularnej.

Przełącznik jako sieć szkieletowa budynku

Często huby, ulokowane na poszczególnych piętrach budynku, są podłączone do centralnego routera obsługującego cały ruch lokalny między piętrami. Wstawiając przełącznik między huby i centralny router można uzyskać znacznie lepszą kontrolę nad ruchem lokalnym w sieci poprzez przesyłanie go przez szybki przełącznik. Przez router przechodzi wtedy wyłącznie ruch opuszczający budynek, co ma istotny wpływ na zwiększenie wydajności sieci.

Zastosowanie przełącznika na poziomie sieci szkieletowej budynku jest doskonałą strategią migracyjną mającą na celu stopniowe zmniejszenie ruchu szkieletowej sieci campusowej.

Przełączniki takie kosztują od 1 do 2 tys. USD na port. Z reguły urządzenia te są podobne do inteligentnych hubów i cechuje je fault-tolerance, redundancja i modularność.

Przełącznik dla campusowej sieci szkieletowej

Najnowszym obszarem zastosowań przełączników jest campusowa sieć szkieletowa. Tradycyjnie, był to obszar zarezerwowany przez największe przemysłowe routery takich producentów, jak Cisco i Wellfleet (obecnie Bay Networks). Tym niemniej technologie przełączane coraz częściej są i tu wykorzystywane - zarówno tradycyjne przełączniki FDDI, jak ATM. Co ciekawe, także oferowane przez producentów routerów.

Koszt przełącznika campusowego wynosi od 1,5 tys. USD w górę. Przełączniki szkieletowe są oferowane w specjalnych, wolnostojących urządzeniach i cechuje je wysoka wydajność, spójność, redundancja i fault-tolerance - czyli wszystko to co jest potrzebne dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci.


TOP 200