Droga do przełączanych sieci (cz. III)

Wybór właściwej technologii: przełączany LAN czy ATM?

Decyzja czy użyć przełączanego LAN, czy ATM, powinna być oparta na potrzebach przepustowości i wrażliwości używanych aplikacji na opóźnienia czasowe. Trzeba też rozważyć ryzyko technologiczne związane z podejmowaną decyzją. Mimo, że ATM może dostarczyć ogromnej przepustowości, to technologia ta nie jest jeszcze tak dojrzała, jak bardziej ograniczony pod względem przepustowości przełączany LAN.

Przełączany LAN jest stosowny do większości używanych obecnie aplikacji potrzebujących dużej przepustowości. Dla przykładu, przełączany Ethernet oferuje pełne pasmo 10 Mbps, co jest więcej niż wystarczające nawet dla wideokonferencji opartych o LAN. Prawdę mówiąc, większość komputerów PC i serwerów w sieci nie jest w stanie zarówno transmitować, jak i przyjmować danych z szybkością 10 Mbps, a to dlatego, że ich wejście/wyjście jest ograniczone poprzez kontrolery dyskowe i wewnętrzną szynę. Oczywiście ograniczenia te z czasem znikną, gdyż komputery PC będą coraz mocniejsze.

Z drugiej strony, inżynierskie stacje robocze mogą sobie radzić i z większymi, niż 10 Mbps, przepustowościami. Tak więc, w zależności od aplikacji, szybsza technologia przełączana, taka jak ATM OC-1 (52 Mbps) czy OC-3 (155 Mbps) może być niezbędna.

Wrażliwość aplikacji na opóźnienie czasowe sieci jest także godna rozpatrzenia. Najlepsze produkty z kategorii przełączników LAN działają z opóźnieniem znacznie poniżej wymagań nawet wideokonferencji. Niestety opóźnienia są addytywne, tak więc jeśli dane są przenoszone przez liczne przełączniki, całkowite opóźnienie może być nieakceptowalne.

W przypadku więc takich izochronicznych aplikacji, jak wideo na żądanie czy wideokonferencje, ATM może okazać się jedyną technologią przełączaną zdolną do radzenia sobie z małymi całkowitymi czasami opóźnień.

Podczas gdy przełączany Ethernet 10 Mbps może być stosowany na komputerze PC, to nie da się stosować w punktach agregacji sieci. Innymi słowy, agregacja wielu dedykowanych końcówek Ethernetowych w jednym dzielonym segmencie jest jak skrzyżowanie autostrad, gdzie łączą się cztery pasy ruchu w jeden. W efekcie punkty agregacji o większej przepustowości są niezbędne. Opcje dla przełączanych LAN w punktach agregacji to: przełączanie FDDI i Fast Ethernet, a także ATM, gdyż jest skalowalny od 52 poprzez 155 do, ewentualnie, 622 Mbps.

Twój pierwszy przełącznik

Gdy już zrobiłeś audyt swojej sieci i rozumiesz różnice w technologiach przełączanych, powinienieś zastanowić się, gdzie użyć pierwszego przełącznika.

Przełącznik można wstawić do:

  • sieci szkieletowej

  • do rozproszonej lub segmentowanej sieci LAN

  • pomiędzy router a komputer PC.
Bez względu na to czy masz punktową, czy rozproszoną sieć szkieletową, przełącznik może być przeznaczony dla grupy roboczej, dla piętra, budynku i sieci kampusowej. Kiedy przenosisz się z komputera PC do sieci kampusowej, koszt i ryzyko związane z przełączaniem istotnie rośnie. Przykładowo, przełącznik sieci kampusowej może kosztować ponad 10 razy więcej na port niż przełącznik desktopowy.

Przełączanie desktopów

Ponieważ 80% ruchu na komputerach PC to ruch w ramach grupy roboczej, wprowadzenie przełącznika desktopowego w celu połączenia użytkowników grupy roboczej może oferować najbardziej widoczne dla użytkowników usprawnienie działania sieci. Każdy z użytkowników ma wtedy większą przepustowość, ponieważ każdy z nich ma oddzielne, w pełnym paśmie, połączenie z przełącznikiem. Strategia ta redukuje także ruch sieci szkieletowej, ponieważ routuje ona wyłącznie ruch, który wychodzi z przełącznika grupy roboczej.


TOP 200