Droga do przełączanych sieci (cz. II)

Nadzieja w przełącznikach

Niestety, istniejące duże sieci są wysoce zależne od routerów, ponieważ używano ich do rozwiązania takich problemów sieciowych jak:

  • segmentacja budynków, a nawet pięter

  • bezpieczeństwo sieci i ochrona przed niepowołanym dostępem (tzw. firewall)

  • uszkodzenia sieci szkieletowych budynków i campusów

  • łączenie z WAN.
Przy łączeniu z WAN routery są świetnym rozwiązaniem dla publicznych połączeń sieciowych, kontroli transmisji i optymalizacji przepustowości. Przełączniki LAN i przełączniki ATM zapewniają wysoką wydajność, stanowiąc prostszą od routerów alternatywę szczególnie tam, gdzie wymagana jest segmentacja, punktowa sieć szkieletowa (collapsed backbone) i bezpieczeństwo.

Wyjaśnia to rosnące zainteresowanie przełącznikami LAN, jak i ATM. Kolejnym dowodem popularności trendu odchodzenia od routerów w kierunku przełączników są ostatnie alianse w branży sieciowej. Producenci routerów nerwowo szukają partnerów od technologii przełączanych, podobnie jak producenci hubów, którzy już rozpoczęli metamorfozę w pełni kompetentnych dostawców switchy. W międzyczasie pojawiają w tym sektorze rynku coraz to nowi gracze, zainteresowani rosnącymi potrzebami użytkowników.

Migracja do prostszych sieci

Totalna zmiana osieciowania jest bolesna. Większość szefów działów komputerowych doszła więc do wniosku, że stopniowa migracja jest bardziej efektywna.

Korzyści ewolucyjnej, a nie rewolucyjnej drogi rozwoju są dwojakie:

1. Nową technologię można stopniowo upowszechniać wszędzie tam, gdzie przepustowość i wymagania aplikacji są najbardziej krytyczne.

2. Koszty rozbudowy sieci są rozłożone w czasie, gdyż zakupów sprzętu dokonuje się stopniowo.

Wadą podejścia ewolucyjnego jest to, że sieć może stać się bardziej złożona, gdy do już skomplikowanej infrastruktury doda się elementy wykonane w nowej technologii. Jednak w praktyce podejście ewolucyjne jest jedyną szansą na zwiększenie przepustowości sieci i, czasowo, stara struktura musi współistnieć z nową.

To współistnienie nazywa się siecią hybrydową. Przy rozsądnym planie migracji, sieć hybrydowa może stać się łatwiejsza do administrowania, dzięki ulepszonej wydajności. I jeśli uda się sprawić, by zmiany były niedostrzegalne dla użytkowników, a dział techniczny będzie dobrze przeszkolony w zakresie technologii przełączania, to migracja może być równie gładka, co efektywna.

Efekty migracji

Migracja i renowacja infrastruktury sieciowej jest związana z wiadomym ryzykiem. Migracja pociąga za sobą opracowanie planu, porównanie obecnej i przyszłej konfiguracji sieci oraz analizę wpływu zmian na działanie organizacji. Dobry projekt włącza ustalenie celów, prowadzenie analizy wykonalności migracji, określenie procedur implementacji oraz wskazanie obszarów i stopnia ryzyka podczas migracji.

Przed rozpoczęciem migracji należy rozważyć jej skutki, zarówno biznesowe jak i techniczne. Poniżej podano kilka przykładów skutków, które należy rozważyć:

Skutki migracji: biznesowe

- Czy potrafisz zmierzyć zwrot poniesionych nakładów w kategoriach rosnącej konkurencyjności?

- Czy Twój plan minimalizuje zmiany na komputerach PC?

- Kto odniesie korzyści w czasie i po realizacji projektu i jakie? Klienci? Użytkownicy? Obsługa techniczna?

- Komu adresowane są procesy biznesowe i schemat pracy użytkowników?

- Jak dużo szkoleń jest niezbędnych i kto je przeprowadzi?

- Czy plan chroni przed zmianami obecną infrastrukturę informatyczną?

- Jakiego rodzaju zmiany kosztów operacyjnych powinny być oczekiwane i czy ta zmiana zmniejszy koszty konserwacji sieci?

- Czy plan wymaga stosowania nowych umiejętności informatycznych? Jeśli tak, to jakiego typu? Technicznych, biznesowych, kierowniczych?

Skutki migracji: techniczne

- Gdzie wprowadzisz przełączanie w sieci?

- Jaka technologia pasuje najlepiej? Przełączalny LAN czy przełączalny ATM?

- Czy powinieneś najpierw zastować instalację pilotową czy też od razu rzucić się na głęboką wodę?

- Jeśli jesteś za instalacją pilotową, to jakie przełączniki LAN lub ATM wybierzesz? Jak określisz czas i zakres przeprowadzenia projektu?

- Czy używane przez Ciebie aplikacje sieciowe są kompatybilne z planowanymi zmianami?

Mimo, że wiele działów komputerowych regularnie stosuje pełny nadzór nad wprowadzeniem zmian, ocena i adaptowanie nowych technologii zwykle zaczyna się od outsourcingu. Skorzystanie z outsourcingu w procesie planowania może istotnie zredukować ryzyko całego projektu. Skorzystanie z kwalifikowanego partnera w celu oceny proponowanego sprzętu, a potem jego instalacji i przeszkolenia pracowników jest często bardziej celową, tańszą i bardziej efektywną drogą w projekcie migracji.

Za tydzień o tym, jak najmniejszym kosztem przeprowadzić migrację do przełączanych sieci.


TOP 200