Droga do korporacji

Coraz więcej firm „uinternetowia” swoje produkty, wplatając do nich coraz to nowsze możliwości komunikacji przez Internet. Co Pan sądzi o tym zjawisku i na ile niezbędne jest takie działanie?

Sądzimy, że standardy internetowe są obecnie kluczem do wszystkiego i są wyróżnikiem systemów otwartych następnej generacji. To są standardy, których używać będzie każdy produkt wymagający komunikacji z innymi produktami. Toteż wierzymy, że każda aplikacja biznesowa i wszystkie narzędzia służące do ich tworzenia, bazować będą na standardach internetowych. Istotne jest, by klienci kupujący produkty, nie oferujące obsługi tych standardów, zdawali sobie sprawę, że nabywają stare rozwiązania.

To właśnie standardy internetowe dają możliwość stosowania komputerów NC, których utrzymanie jest znacznie tańsze niż PC-tów. Pozwolą one także w pełniejszy sposób wykorzystywać urządzenia, takie jak: pagery, telefony komórkowe czy elektroniczni asystenci (Personal Digital Assistants). Mamy podpisane strategiczne porozumienie z firmą Netscape, dzięki któremu do każdego sprzedawanego systemu operacyjnego dodajemy podstawowy serwer internetowy Netscape’a i jego przeglądarkę WWW . Zwiększyliśmy także nakłady na rozwój technologii internetowych, aby mieć pewność, że jesteśmy zgodni ze wszystkimi najnowszymi standardami i mamy przewagę nad konkurencją.

Poruszył Pan temat komputerów sieciowych?

Komputery sieciowe mają niewątpliwie ogromny potencjał. Sądzimy, że przedstawiają one ogromną wartość dla rynku nie tylko z tego względu, że kosztują mniej niż komputer PC, ale przede wszystkim z uwagi na znacznie niższy koszt ich utrzymania.

Czy SCO będzie inwestować w tę technologię?

Oczywiście. Komputery NC to jeden z powodów opracowania technologii Tarantella, która jest kluczowa dla komputerów sieciowych i jednocześnie dla naszego systemu operacyjnego. Gemini, w którym znajdzie się Tarantella, będzie pierwszym systemem, który zawierać będzie zintegrowaną możliwość obsługi komputerów sieciowych, i to odróżnia nas w dużym stopniu od Microsoftu. Oni nie aprobują technologii NC. Ponadto wymyślili oni własną alternatywę dla NC określaną jako „Windows terminal”. Jest to po prostu komputer PC z zainstalowanym systemem Windows, a nie prawdziwy komputer sieciowy.

Sądzimy, że preferowanym systemem do obsługi komputerów sieciowych będzie Unix. Dlatego też współpracujemy bardzo blisko z producentami tych komputerów i dostosowujemy do nich nasz system.

IBM podpisał niedawno porozumienie licencyjne z SCO, na mocy którego dostarczać będzie ze swoimi serwerami PC-towymi system UnixWare?

Porozumienie to jest wynikiem wysiłków, jakie wkładamy w promowanie UnixWare. Jest ono kontynuacją procesu, który rozpoczął się dwa lata temu po przejęciu tego systemu od firmy Novell. Od tego czasu staramy się, by był to jedyny standard systemu unixowego na platformie Intela. Wcześniej zawarliśmy już analogiczne porozumienia z Compaqiem i Siemensem-Nixdorfem.

IBM sprzedawał nasze produkty już od dawna i wspólnie wykonaliśmy kilka dużych instalacji zarówno UnixWare, jak i OpenServer. Ale po raz pierwszy przedstawiciele IBM-a przyszli do nas z propozycją współpracy w dziedzinie marketingu, rekrutowania nowych sprzedawców i promowania UnixWare jako standardowego rozwiązania Unixa na platformie Intela dla dużych korporacji. Z tych też powodów porozumienie z IBM ma dla nas krytyczną wartość.

<hr size=1 noshade>Na podstawie Network World


TOP 200