Droga do korporacji

Czy jest już widoczny jakiś postęp w dziedzinie opracowania jednej platformy, która ustandaryzuje wszystkie Unixy?

Rynek unixowy bardzo się skonsolidował w ostatnich latach. Powodem, dla którego użytkownicy cenią obecnie Unixa, jest fakt, że nie są oni ograniczeni do jednego rozwiązania, które musi spełnić ich wszystkie wymagania. A więc jeśliby istniała tylko jedna wersja Unixa, to nie oznaczałoby to jeszcze, że jest to standard zadowalający wszystkich – wielu użytkowników byłoby ograniczonych do kolejnej odmiany NT.

Istotny dla Unixa jest fakt, że dostępny jest on dla bardzo wielu platform – od superkomputerów Cray, aż do serwerów bazujących na procesorach Intela. Użytkownik może wybierać system najbardziej pasujący do jego potrzeb – ma przekrój przez całą tabelę współczynników cena/wydajność. Problemem, który jeszcze do niedawna istniał, była zbyt duża liczba różnych odmian Unixa. Obecnie jest ich pół tuzina, a w najbliższych latach pozostaną prawdopodobnie trzy lub cztery.

Dlaczego tak się dzieje?

Podstawowy problem na tym rynku wynikał z faktu, że kiedyś bardzo łatwo było zacząć opracowywać własnego Unixa. Wymagany poziom nakładów był dosyć niski. Dzisiaj, gdy na rynku pozostało niewiele wersji tego systemu, a każda z nich jest dobrze dopracowana, poziom inwestycji jest już bardzo duży. SCO inwestuje ok. 40 mln USD rocznie w rozwój własnego Unixa. Inni producenci wydają jeszcze więcej. Tak więc małe firmy sprzedające kilka tysięcy kopii systemu rocznie po prostu nie są w stanie wytrzymać tempa takiej konkurencji.

Wiele się robi, by doprowadzić do standaryzacji Unixa – przykładem są tu specyfikacje Unix97, czy też standard 1170. W podobny sposób próbuje się także usprawniać interfejsy między różnymi wersjami Unixa.

Czy powiedziałby Pan, że obecnie łatwiej jest klientom dokonać wyboru, którego Unixa powinni używać?

Obecnie sprowadza się on do wybrania platformy sprzętowej. Jeśli zamierzasz kupić serwer Intela, to SCO jest praktycznie standardem unixowym dla tej platformy – mamy ok. 85% rynku Unixa na Intelu. Jeśli zamierzasz kupić maszynę z procesorem SPARC, to jedynym wyborem jest Solaris firmy Sun. Jeżeli kupujesz PowerPC, to decydujesz się na system AIX IBM-a. A więc pytanie nie dotyczy wyboru Unixa, ale platformy sprzętowej. Potem kupuje się Unixa, który przeznaczony jest dla danego sprzętu.

Jakie są największe problemy waszych klientów i w jaki sposób SCO próbuje im zaradzić?

Obecnie największe zamieszanie dotyczy relacji Unixa i NT i wielu klientów zadaje sobie pytanie: czy Unix ma przyszłość. Microsoft ma bardzo silny marketing i spodziewamy się, że wielu klientów będzie zastanawiało się nad tym gdzie stosować Unixa a gdzie NT.

Każdy mówi: „NT jest nowe, a my chcemy robić nowe rzeczy”. Ale jednocześnie wiedzą, że Unix sprawdza się u nich, jest stabilny i skalowalny. Wszystko zależy więc od tego, kto kieruje danym projektem informatycznym i na ile jest on podatny na marketing Microsoftu. Klienci, którzy myślą przede wszystkim o stabilności i skalowalności niezbędnej dla krytycznych aplikacji biznesowych, nadal będą używać Unixa, ponieważ jest on sprawdzony.

Innym dużym wyzwaniem dla nas jest rynek korporacyjny. Dotąd nasze produkty bardzo dobrze sprzedawały się przez standardowy kanał dystrybucyjny i trafiały na rynek średnich firm. Obecnie musimy przesunąć się w stronę rynku korporacyjnego, na którym Unix ma bardzo mocną pozycję. W tym celu musimy zmienić sposób myślenia o marketingu, klientach i wsparciu technicznym, tak by bardziej pasował on do tego rynku.


TOP 200