Droga do intranetu

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł o sieciach korporacyjnych intranet, opublikowany w 16 numerze tegorocznego CW. Utwierdził on i pogłębił moją wiedzę na temat funkcjonowania tej technologii oraz potencjalnych możliwości, jakie ona stwarza. Intranetami jestem szczególnie zainteresowany z tego względu, że planuję budowę takiej sieci w firmie.

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł o sieciach korporacyjnych intranet, opublikowany w 16 numerze tegorocznego CW. Utwierdził on i pogłębił moją wiedzę na temat funkcjonowania tej technologii oraz potencjalnych możliwości, jakie ona stwarza. Intranetami jestem szczególnie zainteresowany z tego względu, że planuję budowę

takiej sieci w firmie.

Pozwoli to praktycznie zrezygnować z dystrybucji papierowych wersji dokumentów, gdyż wszyscy pracownicy naszego biura wyposażeni są w komputery. Niestety, jak dotąd nie jesteśmy podłączeni do Internetu (aczkolwiek rozważam taką możliwość), dlatego stoję przed koniecznością zakupu odpowiedniego oprogramowania. I tu właśnie mam prośbę. Chciałbym, by Computerworld doradził mi wybór najodpowiedniejszego oprogramowania.

Często w CW przeczytać mogę informacje o nowych produktach intranetowych czy też recenzję pojedynczych aplikacji, ale brakuje mi opisu zintegrowanych rozwiązań do budowy sieci intranet lub też informacji, jak pogodzić ze sobą różne programy.

Wyobrażam sobie, że taka wewnętrzna sieć powinna być oparta na protokole TCP/IP - taki sam, jak ten stosowany w Internecie. Dzięki temu mielibyśmy zapewnioną prostą integrację naszego rozwiązania z samym Internetem w momencie, w którym zostaniemy do niego podłączeni. Jako podstawowy sposób komunikacji przewiduję pocztę

elektroniczną. Nie wiem tylko, jakie rozwiązanie jest najlepsze do tego typu zastosowań (wykorzystujemy systemy operacyjne Windows 3.x i Windows 95). Planuję także uruchomienie serwera WWW, na którym publikowane będą informacje dla wszystkich pracowników firmy oraz poszczególnych grup pracowników (dostęp kontrolowany).

Chciałbym dowiedzieć się więcej o praktycznej stronie takiego przedsięwzięcia, a nie tylko o założeniach teoretycznych. W przyszłości planuję także poszerzenie zakresu usług, tzn. wyjście poza pocztę elektroniczną i WWW, m.in. o możliwość przesyłania plików FTP lub mechanizmy umożliwiające wspólną pracę nad dokumentami.

Liczę na to, że temat intranetów dopiero zaczyna swe życie na łamach CW i mogę spodziewać się większej liczby publikacji związanych z tym zagadnieniem, zwłaszcza że - według Was - jest to przyszłość sieci korporacyjnych.

Artur Król, Wrocław

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200