Droga do chmury

Ian Brooks, szef europejskiego działu innowacji oraz ciągłości przetwarzania danych w firmie HP, mówi: "W pierwszej kolejności należy rozpoznać procesy IT i wydzielić trzy najważniejsze grupy: procesy odpowiedzialne za obsługę głównej gałęzi biznesowej, stanowiące bezpośrednio o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa, procesy, które nie są explicite związane z obsługą core business firmy, ale posiadają powiązania z niektórymi zasobami, oraz pozostałe zadania. Aplikacje biznesowe obsługujące te pozostałe procesy powinny zostać zbadane pod kątem możliwości pracy w środowisku wirtualizowanym i właśnie od nich warto rozpoczynać korzystanie z przetwarzania w chmurze".

Określić potrzeby i wymagania

Dla każdej z usług obsługujących procesy biznesowe należy określić dostępność i jakość, przy czym muszą być to rzeczywiste wymagania: jaki czas przerwy jest dopuszczalny, jaki powinien być czas odpowiedzi aplikacji, jakie są potrzeby związane z dostępnością archiwalnych danych i tak dalej. Menedżerowie mają tendencję do zawyżania tych wartości ponad rzeczywiste potrzeby, dlatego należy dokładnie określić skutki niedostępności danej aplikacji. Niejednokrotnie okazuje się, że aplikacja, która początkowo miała ustaloną przez menedżerów dostępność na poziomie maksymalnie kilkudziesięciu minut przerwy rocznie (co stanowi 99,99%), w rzeczywistości wymaga dostępności na poziomie 99%, czyli dopuszcza około 3 dni przerwy w roku. Tymczasem koszty obsługi aplikacji o dostępności 99,99% są większe o rząd wielkości w porównaniu do dostępności rzędu 99%.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Wysoka dostępność dla krytycznych usług

W każdym przedsiębiorstwie można wydzielić aplikacje, które są niezbędne dla funkcjonowania jego głównej gałęzi biznesowej. Jeśli przedsiębiorstwo decyduje się na budowę własnej chmury prywatnej lub skorzystanie z usług, najwyższą dostępność należy zapewnić właśnie tym krytycznym aplikacjom. Aplikacje krytyczne niejednokrotnie potrzebują dostępności na poziomie 99,999% (maksymalnie 5 minut przerwy w roku - jest to zadanie, które wymaga budowy wysoko dostępnego środowiska, włącznie z nadmiarowymi łączami i dublowaną infrastrukturą). Pozostałe aplikacje zazwyczaj mogą się zadowolić dostępnością na poziomie 99% przy najmniej ważnych usługach (około 80 godzin przerwy w roku) lub 99,9% przy pracy biurowej (trochę ponad 8 godzin przerwy w roku).

Firmowe aplikacje

W firmie może działać wiele aplikacji, które obsługują różne procesy biznesowe. Najważniejsze z nich dotyczą procesów, które naprawdę wyróżniają firmę od innych. Aplikacje te stanowią o przewadze biznesowej przedsiębiorstwa i niewiele organizacji decyduje się na przeniesienie takiej aplikacji do modelu cloud.

Ian Brook uważa, że: "aplikacje, które nie wyróżniają firmy od innych organizacji, mogą być dobrymi kandydatami do eksploatacji w chmurze. Są to te zadania, które trzeba obsłużyć, ale nie stanowią one o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Zasoby zwolnione po przejściu do modelu cloud można przeznaczyć na główne zadania w firmie".

Szczególnie ważne są ograniczenia, które dotyczą eksploatacji aplikacji. Mogą one wynikać z konieczności utrzymywania określonej dostępności lub wykorzystywania specjalizowanych kart komunikacji czy urządzeń autoryzujących legalność oprogramowania (na przykład klucze sprzętowe LPT czy USB). Im więcej takich ograniczeń, tym trudniejsza będzie migracja do modelu cloud, często przeszkodą może być choćby konieczność korzystania z portu szeregowego do komunikacji.

Kolejnym kryterium są połączenia między aplikacjami. Im jest ich mniej, tym aplikacja bardziej nadaje się do eksploatacji w chmurze.

Dwie chmury się łączą

Wykorzystanie chmury prywatnej umożliwi w przyszłości przeniesienie części obciążenia do zewnętrznego dostawcy. Umożliwia to bardzo proste skalowanie wydajności oraz korzystanie z krótkoterminowych kontraktów, a jednocześnie chroni inwestycje - tego nie potrafi chmura publiczna.


TOP 200