Draytek Vigor 2710Vn

Telefonia internetowa dawno przestała być tylko "nowinką techniczną", a stała się niezłym rozwiązaniem na kolejny (albo nawet główny) numer telefonu i receptą na spore oszczędności na połączeniach telefonicznych. Pomocne wówczas może się okazać urządzenie łączące funkcje dostępu do internetu i bramki VoIP. Przyglądamy się, jak tego typu funkcje w małej firmie może zrealizować ADSL Draytek Vigor 2710Vn. A może też okaże się dobrym narzędziem telepracownika większej firmy?

Z zewnątrz

Rzadko zwracamy uwagę na obudowę urządzenia, w tym jednak przypadku projektanci zaproponowali tak specyficzny jej kształt, że stabilne położenie urządzenia może jedynie zapewnić powieszenie routera bądź postawienie go na nóżce. Jej przymocowanie utrudni z kolei podłączenie linii telefonicznej i telefonów.

Podstawowa konfiguracja

Wielu producentów umieszcza na obudowie standardowe dane do zarządzania urządzeniem (adres IP, login i hasło), niestety Draytek jeszcze nie dołączył do tego grona i zainteresowany tymi informacjami użytkownik musi zajrzeć do instrukcji.

Draytek Vigor 2710Vn

Mocnym atutem urządzenia jest zapasowe łącze zestawiane za pomocą modemu GSM

Warto zaznaczyć, że domyślnie sieć bezprzewodowa jest niezabezpieczona. Należy również pamiętać o dwóch wymagających ochrony hasłem poziomach dostępu do zarządzania urządzeniem: użytkownika (domyślnie bez jego nazwy i hasła), gdzie dostępna jest większość opcji konfiguracyjnych (z wyjątkiem bardziej zaawansowanych, takich jak aktualizacja firmware, VPN czy zapora), podobnie jak i w trybie administratora (login i hasło "admin").

Niestety, kreator nie pomoże nam zbytnio w konfiguracji urządzenia. Co prawda, wykrywa ustawienia DSL, ale pojawiają się one w oknie, z którego możemy je co najwyżej przepisać. Dodatkowo po wypełnieniu wszystkich pól kreatora, urządzenie nie łączyło się z internetem, pomogła dopiero (niedostępna z poziomu kreatora) zmiana modulacji z trybu multimode na G.DMT. Uruchamianie tak działającego kreatora wydaje się stratą czasu i chyba lepiej jest skonfigurować połączenie bez jego pomocy, za to bardzo przyda się kartka z ustawieniami załączona przez dystrybutora urządzenia.

Firewall, filtrowanie treści i VPN

Mocne strony routera to zapora ogniowa i filtrowanie treści. Oprócz klasycznego filtrowania ruchu, możemy też łatwo w naszej sieci eliminować (bądź ograniczać dostęp) ruch peer to peer, a także komunikatory internetowe. Ciekawa jest możliwość filtrowania ruchu na podstawie fraz zawartych w adresie.

Vigor 2710Vn ma bardzo rozbudowane możliwości zestawiania wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Obsługuje zarówno PPTP, L2TP, jak i IPSEC - zaś może zarówno akceptować zdalne połączenia, jak i pełnić rolę klienta. Możliwości urządzenia pozwalają połączyć stałym łączem VPN z siedzibą firmy mały jej oddział czy zdalnego pracownika. Warto zaznaczyć, że do niektórych typów połączeń (np. PPTP) nie będziemy potrzebowali dodatkowego oprogramowania.

Draytek Vigor 2710Vn


TOP 200