Draytek Vigor 2710Vn

USB - media i łącze zapasowe

Do portu USB możemy przyłączyć drukarkę, a także - co jest ogromną zaletą tego routera - umieścić w nim modem GSM. Przetestowaliśmy tę funkcję, podłączając modem Huawei E220. Połączenie GSM może być zestawione na stałe lub tylko w razie awarii łącza ADSL.

Po aktualizacji oprogramowania firmware (obecnie jest dostępna wersja beta obsługująca tę usługę) router może pełnić funkcję pamięci NAS - możemy do portu USB podłączyć dysk twardy i po utworzeniu kont użytkowników każdy z nich otrzyma katalog domowy i dostęp do wspólnego katalogu.

Telefonia internetowa

Draytek Vigor 2710Vn

Ustawienia VoIP - dopiero przy takim ustawieniu kodeka poprawiła się jakość rozmowy

W urządzeniu możemy skonfigurować do sześciu kont VoIP i nie jest to trudna operacja. Nieco gorzej jest już niestety z doborem kodeków. Dla ustawień domyślnych (G.729A/B) głos brzmiał zupełnie niezrozumiale, a znacząca poprawa jakości nastąpiła dopiero po wybraniu G.711MU wraz z zaznaczeniem opcji wymuś kodek. Dotychczas nie stwierdziliśmy tego typu problemów przy innych tego typu urządzeniach, więc problem raczej nie leży po stronie operatora. Nieco zdziwiło nas, że kodeki są dobierane do poszczególnych gniazd telefonicznych urządzenia. Ponieważ jakość w niewielkim stopniu będzie zależała od samego aparatu, zaś modulacja przebiega na linii router-operator, bardziej naturalne wydaje się ich ustalanie dla kont SIP.

Domyślnie ustawione częstotliwości sygnałów w słuchawce nie są zbyt przyjemne i warto je zmienić w ustawieniach zaawansowanych. Tu, co prawda, producent nie zaproponował opcji "Polska" (choć można wybrać np. Słowenię czy Słowację), ale możemy wybrać np. Niemcy. Według zapewnień producenta, Polska pojawi się na liście w jednej z następnych wersji oprogramowania.

Menu urządzenia wskazuje na możliwość realizacji połączeń oczekujących czy transferu połączeń, choć brak na ten temat informacji w dokumentacji. Możliwe też są połączenia między przyłączonymi do routera aparatami. Tej informacji również nie udało nam się znaleźć w instrukcji, natomiast kody wyszukane na stronach producenta (10 i 20) umożliwiały połączenia między aparatami przyłączonymi do testowanego przez nas modelu.

Podsumowanie

Draytek Vigor 2710Vn

Ocena Vigor 2710Vn

Nie można powiedzieć, że konfiguracja routera (szczególnie VoIP czy ADSL) jest intuicyjna, niemniej jednak nie powinna sprawić administratorowi większego problemu. Nie warto w tym celu posługiwać się kreatorem i dobrze pamiętać o konieczności zabezpieczenia dostępu do funkcji administracyjnych i sieci bezprzewodowej. Dopracowania wymagają zarówno domyślne ustawienia urządzenia (szczególnie VoIP), jak i kreator konfiguracji.

Vigor 2710 to nie tylko router dostępowy i telefonia VoIP - wśród jego zalet należy wymienić możliwości zestawiania i oferowania połączeń VPN, co zachęca do rozważenia jego wykorzystania w mniejszych oddziałach czy przez telepracowników. Mocnym atutem urządzenia jest zapasowe łącze z wykorzystaniem modemu USB. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość wykorzystania routera jako pamięci NAS czy serwera wydruku.


TOP 200