Dr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN wygrał FameLab

Dr Stolarski zwyciężył w drugiej polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. W swojej finałowej prezentacji mówił o ładunkach elektrycznych, które gromadzą się na naszej odzieży i mogą zniszczyć tranzystory. Naukowiec z Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie reprezentował Polskę w światowych finałach konkursu.

Krajowe finały konkursu odbyły się w sobotę w w warszawskim Centrum Nauki "Kopernik". Uczestnicy konkursu, przedstawiciele nauk ścisłych i przyrodniczych, mieli tylko trzy minuty, żeby przedstawić swój projekt, wyjaśnić go nie używając naukowego żargonu i zarazić swoją pasją.

Dr Stolarski w swoim zwycięskim wystąpieniu wyjaśniał, w jaki sposób powinniśmy chronić tranzystory w urządzeniach elektronicznych i jak robią to naukowcy w laboratoriach. Mówił o ładunkach elektrycznych, które gromadzą na naszej odzieży i powodują przeskok iskry, gdy np. dotykamy metalowej klamki lub podajemy komuś dłoń. Taka iskra może być bardzo niebezpieczna dla sprzętu elektronicznego. Dlatego elementy komputerów, telefonów komórkowych i innych elektronicznych ukrywa się w metalowej obudowie. Naukowcy pracujący na co dzień z urządzeniami elektronicznymi ubierając więc specjalną, ochronną zbroję - antystatyczny fartuch, rękawiczki i buty.

Dr Stolarski w nagrodę otrzymał 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.

Zeszłoroczna laureatka polskiej edycji - Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego - zajęła drugie miejsce w światowym finale w Cheltenham i zdobyła nagrodę publiczności, przekonując jury i widzów, że najtrwalszym nośnikiem informacji nie jest taśma magnetyczna, płyta CD czy też pamięć flash, lecz tradycyjny papier.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200