Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) i Cisco zacieśniają cybernetyczną współpracę

Komórka analityczna Cisco, czyli Cisco Talos oraz nowy component wojsk zaczynają nowy rozdział współpracy. Obydwa podmioty będą wymieniać się wiedzą o najnowszych cyberzagrożeniach, aby wspólnie zwiększać ochronę cybernetyczną i poziom bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Polski.

fot. Pixabay

Blisko 3 lata temu minister obrony narodowej zatwierdził „Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”. Dało to impuls do tworzenia nowego komponentu sił zbrojnych w Polsce, którego zadaniem miało być prowadzenie pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni - obronnych, rozpoznania i aktywnych działaniach ofensywnych. Dowódcą formowanego Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni został na początku tego roku gen. bryg. Karol Molenda. Wtedy też Computerworld przeprowadził wywiad z dowódcą nowego komponentu wojsk, tak naprawde chwilę przed wybuchem pełnoskalowej wojny za wschodnią granicą. Wywiad mozna przeczytać TUTAJ

Ze względu na skąpą ilość publicznych informacji można się jedynie domyślać, jak ważną rolę w nowej rzeczywistości geopolitycznej i cybernetycznej zaczął odgrywać nowy komponent wojsk i z jakimi zagrożeniami przychodzi mu się mierzyć. Wiadomo jedno – od dziś, dzięki współpracy z zewnętrznymi analitykami, posiadającymi globalne know-how i dostęp do danych, działania wojsk obrony cyberprzestrzeni staną się na pewno skuteczniejsze.

Zobacz również:

  • „Greatness” – nowe pishing aaS
  • Silniejsza cyberprzestrzeń RP

“Współpraca Cisco i DKWOC w obszarze cyberbezpieczeństwa trwa już od kilku lat. Podpisane dziś porozumienie rozszerza jej zakres i pozwoli nam jeszcze bardziej efektywnie wspierać DKWOC w identyfikowaniu, analizowaniu i dokumentowaniu zaawansowanych cyberzagrożeń” – powiedział Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Informacje o wykrytych zagrożeniach, jak informuje oficjalny komunikat zamieszczony na stronie internetowej DKWOC, będą przekazywane przez Cisco Talos, specjalną komórkę Cisco zajmującą się cyberbezpieczeństwem, w ramach której 350 analityków z całego świata, przez 24 godziny na dobę, proaktywnie monitoruje sieć w poszukiwaniu najnowszych cyberzagrożeń.

"Cyberbezpieczeństwa nie można osiągnąć. To coś, nad czym trzeba nieustannie pracować wraz z partnerami i sojusznikami. Kluczowa jest wymiana informacji o adwersarzach i stosowanych przez nich technikach. Teraz takimi informacjami DKWOC będzie wymieniać się z CISCO, co znacząco wpłynie na poziom cyberbezieczeństwa” – zaznaczył gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200