Dowód osobisty w technologii otwartej czy zamkniętej

Natywne karty są nazywane "zamkniętymi" - po wyprodukowaniu nie można zmienić raz ustalonej funkcjonalności, zatem aby dodać funkcję nieprzewidzianą na początku, wydane karty trzeba wymienić na nowe. Jest to sprzeczne z intencją polskiego projektu, który zakłada dodawanie z czasem nowych funkcji w postaci danych lub aplikacji do kart będących już w użyciu. Jest to potwierdzone w par. 13 ust. 2 ustawy.

Znając ograniczenia kart natywnych, opracowano dostępny dla każdego standard JavaCard, który jest platformą wirtualną w mikroprocesorze, pozwalającą na uruchamianie apletów, realizujących określone funkcje (takie jak: podpis elektroniczny, przechowywanie danych personalnych, karta płatnicza czy portmonetka). Ponieważ aplety można ładować i kasować, jest to równoznaczne z możliwością zmiany funkcji logicznych karty. Jeden aplet takiej karty działa jak jedna karta natywna, przy czym może być tworzony przez różne podmioty i jego wdrożenie nie zaburza pozostałych apletów. Dla pl.ID ma to znaczenie choćby w odniesieniu do aplikacji KUZ (karty ubezpieczenia zdrowotnego), zarządzanej przez NFZ.

Według podobnej koncepcji co JavaCard działają też nowocześniejsze od nich karty Multos, w Europie mało jeszcze rozpowszechnione.

Jak widać, warunki projektu pl.ID wymagają użycia technologii otwartej, która spełnia wszystkie postawione oczekiwania oraz daje nowe możliwości i elastyczność. Obecnie prawie wszystkie nowe wdrożenia eID opierają się na kartach z systemami JavaCard lub Multos (jedyny większy wyjątek to Niemcy). Kraje do tej pory używające kart natywnych migrują do kart Java (np. Szwecja, Finlandia), od 2005 r. wdrożono w Europie 9 projektów na platformie Java i tylko 2 natywne. W skali światowej trend jest znacznie silniejszy (17 systemów otwartych i 2 natywne).

Co ciekawe, od rozpoczęcia przetargu na nowe dowody jesienią 2010 r. MSWiA stało na stanowisku, że użyte zostaną w tym celu karty javowe, aż tu nagle od kilku tygodni mowa jest o natywnych! Nie ma dymu bez ognia.

Sławomir J. Cieśliński jest właścicielem Medien Service, firmy doradztwa biznesowego, wyspecjalizowanej w zakresie elektronicznej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem systemów identyfikacyjnych i transakcyjnych, w tym systemów kartowych. Z całością jego tekstu można zapoznać się na stronie:

https://www.computerworld.pl/news/373944/Nowy.dowod.osobisty.w.technologii.otwartej.czy.zamknietej.html.


TOP 200