Dotykowy wyświetlacz, który rozpoznaje linie papilarne użytkowników

 

Naukowcy pracujący w Hasso Plattner Institute (Poczdam; Niemcy) opracowali pierwszy na świecie dotykowy wyświetlacz (nadając mu nazwę Fiberio), który jest w stanie identyfikować linie papilarne użytkowników korzystających z jego usług.

Fiberio zawiera ekran dotykowy, który pełni dwa zadania: potrafi wyświetlać obrazy oraz skanować w tym samym czasie  linie papilarne znajdujące się na przyłożonym do niego palcu. Aby to było możliwe, wyświetlacz zawiera układy odczytujące z dużą precyzją różnice kontrastu występujące między wybrzuszeniami i wgłębieniami tworzącymi linię papilarną.

Zobacz również:

Ekran jest wykonany jest ze specjalnego materiału (fibre optic plate), który jest w stanie jednocześnie wyświetlać obrazy oraz analizować padające na nie światło. Materiał składa się z milionów odpowiednio ułożonych włókien optycznych mających długości 3 mm. Każde włókno może w tym samym czasie emitować zarówno widzialne światło (które tworzy na ekranie obraz), jak i niewidzialne fale podczerwieni. Fale te odbijają się od przyłożonego do wyświetlacza palca i wracają do znajdującej się z tyłu kamery.

Naukowcy twierdzą, ze ich wynalazek może zrewolucjonizować sposób rozpoznania i uwierzytelniani użytkowników korzystających z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie internetowe, banki oraz urzędy i inne instytucje użyteczności publicznej. Każdy użytkownik takiego komputera zostawi wtedy na nim swój unikalny identyfikator, jakim są linie papilarne. 


TOP 200