Dostęp zmobilizowany

Najnowsza wersja Citrix MetaFrame Secure Access Manager wykorzystuje SSL i umożliwia synchronizację z Microsoft Outlook.

Najnowsza wersja Citrix MetaFrame Secure Access Manager wykorzystuje SSL i umożliwia synchronizację z Microsoft Outlook.

Firma Citrix Systems wprowadziła na rynek MetaFrame Secure Access Manager (SAM) 2.2. "Chcieliśmy pozwolić użytkownikom na pracę online i offline z zastosowaniem synchronizacji plików, przy założeniu, że dane cały czas są przechowywane na centralnym serwerze" - mówi Stefan Sjostrom, jeden z wiceprezesów Citrix Systems. "Dotychczas nasi klienci narzekali, że użytkownicy mobilni nie mogą pracować, jeśli nie są połączeni z serwerem" - dodaje.

Poczta zawsze i wszędzie

Citrix SAM 2.2 pozwala pracownikom mobilnym synchronizować dane w lokalnie zainstalowanych aplikacjach Outlook zarówno przez Internet, jak i sieć firmową. Dzięki temu z poczty elektronicznej, kalendarza, zadań oraz kontaktów można korzystać nawet wówczas, gdy niemożliwe jest nawiązanie połączenia z serwerem pocztowym Microsoft Exchange. Synchronizacja odbywa się w sposób automatyczny z chwilą nawiązania szyfrowanego połączenia. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Citrix Systems kolejna wersja MetaFrame Secure Access Manager będzie zapewniać synchronizację także z Lotus Notes.

Wersja 2.2 pakietu Secure Access Manager obsługuje tzw. alternatywne interfejsy użytkownika. Funkcja ta pozwala administratorom na bezpieczne integrowanie istniejących intranetów, witryn WWW i portali korporacyjnych (np. SAP Enterprise Portal, IBM WebSphere czy Microsoft SharePoint) w spójną infrastrukturę dostępową. W szczególności możliwe jest zintegrowane logowanie do wszystkich tych systemów za pośrednictwem logowania do MetaFrame Presentation Server.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji MetaFrame Secure Access Manager, cena pakietu startowego (licencje dla 50 jednoczesnych użytkowników) wynosi 7,2 tys. USD. W skład pakietu wchodzą licencja serwerowa oraz Citrix Subscription Advantage (usługa zapewniająca dostęp do najnowszych wersji produktów i uaktualnień).

Citrix MetaFrame Secure Access Manager 2.2 jest również dostępny jako część całego pakietu Citrix MetaFrame Access Suite, infrastruktury dostępowej, która umożliwia scentralizowany dostęp do firmowych aplikacji i danych. Citrix MetaFrame Access Suite jest oferowany w trzech wariantach cenowych - Suite Edition dla nowych klientów, Step-Up Edition dla klientów korzystających z Meta-Frame XP oraz Migration Edition dla klientów używających MetaFrame 1.8.

Wzajemna mobilizacja

Niemal równocześnie Citrix Systems dołączył do programu Mobilized Software Initiative (MSI) uruchomionego przez Intela. Inicjatywa ma na celu dostarczenie programistom zestawu narzędzi, usług, specyfikacji i szkoleń, w celu promowania tworzenia aplikacji mobilnych "bardziej przyjaznych użytkownikom". MSI ma także na celu - wg przedstawicieli Citrix Systems - stworzenie warunków do tego, by były możliwe wykorzystywanie dowolnych urządzeń klienckich w połączeniu z dowolnymi łączami do sieci oraz komunikacja z Internetem przy użyciu różnych technologii, np. Wi-Fi czy GPRS.

W ramach porozumienia Citrix i Intel będą współpracować z firmami z sektorów: finansowego, edukacyjnego, ochrony zdrowia i rządowego w różnych krajach przy tworzeniu rozwiązań mobilnych. Ich fundament ma stanowić MetaFrame Access Suite. Natomiast aplikacje mają być dostępne dla użytkowników wykorzystujących urządzenia zbudowane przy użyciu technologii Centrino. Firmy szacują, że ok. 72% użytkowników mobilnych rozwiązań Citrix Systems wykorzystuje komputery przenośne zbudowane w architekturze Intela.


TOP 200