Dostęp na wiele różnych sposobów

Program razem z bazą

Gdy łącza internetowe w aplikacjach mobilnych są dość wolne, najlepiej sprawdza się model polegający na wykorzystaniu lokalnego repozytorium danych w telefonie i okresowej synchronizacji danych z centralną bazą. Aplikacja taka zawiera motor, który synchronizuje dane, jednocześnie filtrując je w miarę potrzeb. Dzięki temu aplikacja może korzystać z lokalnie przechowywanych danych - wtedy typowe operacje działają bardzo szybko. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność synchronizacji danych przed i po pracy. W tym modelu pracuje klient aplikacji IFS dla systemu Windows Mobile.

Ważne połączenie

Przy eksploatacji aplikacji mobilnych niezmiernie ważne jest połączenie z systemem centralnym. Może być ono realizowane na dwa sposoby - albo w szyfrowanym połączeniu SSL, albo za pomocą wirtualnych sieci prywatnych. Medium połączeniowym jest zazwyczaj wbudowany w terminal moduł GPRS, niekiedy można też skorzystać z transmisji Wi-Fi.

Najbardziej elastycznym jest połączenie interfejsu webowego z szyfrowaniem za pomocą SSL. Nie potrzeba wtedy zestawiać żadnego osobnego tunelu VPN. Takie podejście jest jednak najmniej bezpieczne. Najbezpieczniejszy jest zaś dedykowany tunel VPN realizowany przez operatora telekomunikacyjnego, gdyż wykorzystuje on osobny APN i kreuje osobną podsieć, poważnie utrudniając przechwycenie transmisji. Klient VPN umożliwia korzystanie z połączenia za pomocą różnych mediów, w tym także publicznego hotspotu, niemniej najczęściej korzysta się i tak z transmisji mobilnej GPRS.


TOP 200