Dostęp do sieci LAN przez Bluetooth

Rynek punktów dostępowych Bluetooth

Dostęp do sieci LAN przez Bluetooth

Okno przeglądarki zawierające opcje bezpieczeństwa

Punkty dostępowe są coraz częstszym elementem oferty wielu producentów (zob. tabela). Dostęp do Internetu uzyskiwany jest przeważnie przez sieć LAN, ale nie brakuje również rozwiązań pozwalających na podłączenie jednostek dostępowych Bluetooth do łącza ADSL czy ISDN. Są także bezprzewodowe modemy, gwarantujące komutowany dostęp do Internetu przez standardowe łącze analogowe. Na polskim rynku popularność zyskały produkty firmy Anycom (polski przedstawiciel to firma PASSUS Sp. z o.o.), AVM (przedstawicielem w Polsce jest firma ASTERIX), Axis (reprezentowany przez firmę Veracomp SA), ale możliwość korzystania z usług zagranicznych sklepów internetowych (zobacz np. www.blueunplugged.com) sprawia, że wybór urządzeń wyposażonych w moduły Bluetooth jest bardzo duży. Średnia cena punktów dostępowych Bluetooth wynosi 2000 PLN.

Należy jednak zauważyć, że choć wielu producentów oferuje punkty dostępowe spod znaku błękitnego kła, to jedynie firma Red-M proponuje swoim klientom produkty pozwalające na zarządzanie punktami dostępowymi, takie jak serwer dostępowy 3000AS czy oprogramowanie Genos wirelessware.

Podsumowanie

Za 495 USD firma Red-M oferuje produkt, który może zostać zastosowany zarówno w biurach, zapewniając pracownikom mobilność w dostępie do wewnętrznej sieci komputerowej, jak i w miejscach publicznych, typu dworce, lotniska czy hotele. Punkt dostępowy 1050AP zasługuje na uznanie ze względu na łatwość instalacji i konfiguracji, jak również z powodu dużej funkcjonalności. Pozwala na utworzenie w pełni skalowalnej, centralnie zarządzanej i kontrolowanej sieci bezprzewodowej Bluetooth, dając w ten sposób możliwość łatwego, nieskrępowanego położeniem dostępu do zasobów sieciowych.

W artykule wykorzystano test urządzenia 1050AP przeprowadzony przez redakcję niemieckiej edycji magazynu Network World (IDG).


TOP 200