Dostęp do sieci LAN przez Bluetooth

Dostęp do sieci LAN przez Bluetooth

1050AP Bluetooth LAN Access Point

O stanie urządzenia informuje dioda LED, umieszczona w górnej części jednostki. Na bocznej ściance 1050AP znajduje się gniazdko zasilania oraz dwa łącza ethernetowe 10/100 RJ45 (w konfiguracji huba). Gniazdko wyjściowe pozwala na kaskadowe połączenie do trzech kolejnych 1050AP - nawet przy zasilaniu z sieci informatycznej - dzięki funkcji Power over LAN (zgodnie z IEEE 802.3af.)

Punkt dostępowy 1050AP firmy Red-M pozwala na uzyskanie maksymalnej, przewidzianej w standardzie Bluetooth prędkości transmisji - 723 kb/s ("w dół", czyli do klienta) w przypadku zestawionego niesymetrycznego łącza ACL (prędkość "w górę" wynosi 57,6 kb/s).

Od 11 października 2002 r. na stronie internetowej producenta jest dostępna najnowsza wersja oprogramowania do 1050AP - v3.00.08, która oprócz łatania luk w bezpieczeństwie wzbogaca funkcjonalność punktu dostępowego o następujące usługi: NAT (Network Address Translation), PPPoE (Point-to-Point Protocol over Ethernet). Zaimplementowany w niej został również najnowszy profil PAN (Personal Area Networking), rozszerzający możliwości sieciowe jednostki dostępowej firmy Red-M (klienci PAN będą mogli być dołączani w trybie ad hoc do sieci typu peer-to-peer). Funkcje takie jak: DHCP Client, DHCP relay agent, PPP, HTTP były już dostępne we wcześniejszych wersjach oprogramowania.

1050AP w praktyce

Podczas testu pierwsze próby komunikacji z komputerem PC z zainstalowanym systemem Windows XP w niewielkiej sieci testowej LAN z serwerem linuksowym DHCP nie powiodły się. W wypadku komputera z systemem Windows 98SE w tej samej sieci rozpoznanie nie przysporzyło już żadnych trudności.

Problemy z instalacją urządzenia pomaga rozwiązać powrót do ustawień pierwotnych. Do tego potrzebny jest kabel UTP, który należy podłączyć do gniazdka IN i OUT. Po podłączeniu zasilania dioda LED zaczyna szybko migać na czerwono. Jeśli w tym momencie jeden z końców kabla zostanie odłączony, wszystkie dotychczasowe ustawienia urządzenia zostaną wykasowane i można rozpocząć nową instalację. Podobną operację można przeprowadzić, korzystając z interfejsu zarządzania poprzez przeglądarkę internetową.

Dostęp do sieci LAN przez Bluetooth

Rys.3 Konfiguracja sieci Bluetooth z wykorzystaniem jednego z punktów 1050AP

Red-M dostarcza 1050AP w trybie Initial Configuration Mode, co oznacza, że tylko pierwsze urządzenie Bluetooth, które się zgłosi, uzyskuje dostęp do interfejsu zarządzania (Management-Interface). Inne jednostki Bluetooth będą się mogły połączyć dopiero po zakończeniu pierwszej konfiguracji. Jeśli w sieci LAN nie ma serwera DHCP, punkt dostępowy konfiguruje się po dwóch minutach na domyślny adres IP 192.168.192.1. Następnie poprzez sieć Ethernet lub jednostkę Bluetooth można uzyskać dostęp do interfejsu opartego na przeglądarce internetowej. Jeśli jest to możliwe, zaleca się administratorom aktywację funkcji NAT, co zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ adresy IP jednostek wewnętrznych Bluetooth pozostaną ukryte.

W teście w roli klienta Bluetooth wykorzystano komputer przenośny z kartą Bluetooth-PC-Card firmy TDK, która również była zgodna z wersją 1.1 specyfikacji Bluetooth. Może ona transmitować dane z prędkością 720 kb/s do trzech odbiorców. Po pomyślnej konfiguracji sterowników na pasku narzędzi pojawia się dodatkowa ikona, która po kliknięciu prawym przyciskiem myszy pozwala na wybranie opcji Setup/Configuration. Standardowo karta jest tak ustawiona, że każda jednostka Bluetooth w jej zasięgu może się z nią połączyć, co należy ograniczyć, oczywiście po koniecznych początkowych ustawieniach.

W końcu nadchodzi czas na przeszukanie tzw. sąsiedztwa Bluetooth. Jeśli na tym etapie pojawią się problemy, należy sprawdzić, czy system poprawnie rozpoznaje urządzenie Bluetooth. Podczas testu udało się uzyskać połączenie między urządzeniami Bluetooth oddalonymi od siebie o 10 m i oddzielonymi grubą ścianą. Maksymalną odległość pozwalającą na uzyskanie połączenia można łatwo ustalić, poruszając się z urządzeniem przenośnym i wysyłając w sposób ciągły polecenia ping do punktu dostępowego.

Konfiguracje sieci Red-M

Na rysunku 3 przedstawiono konfigurację sieci Bluetooth, w której zastosowano jeden punkt dostępowy. Jest to typowy przykład objęcia zasięgiem sieci bezprzewodowej Bluetooth np. jednego pomieszczenia w biurze. Połączenie z punktem dostępowym mają komputery stacjonarne lub przenośne wyposażone w odpowiednie urządzenia klienckie Bluetooth (np. adaptery USB czy karty PCMCIA). Każdy z tych komputerów może również wymieniać dane z innymi urządzeniami (np. telefonami komórkowymi, PDA), przez co uzyskuje się konfigurację sieci scatternet.


TOP 200